Gelecekten gelen adamlar…

Innovation9

1970’li yıllarda çocukluğunu yaşayanlar hatırlayacaklar. TRT’nin tek kanalında mecburen ailecek izlediğimiz bazı bilimkurgu dizileri vardı. Uzay Yolu, Uzay 1999 gibi. Buradaki teknolojiler zaman içinde tek tek gündelik hayatımıza girmeye başladı. Yaklaşınca kendiliğinden açılan kapılar, cep telefonu ve saire… O dizilerde olup da belki de hiç gerçekleşmeyecek “ışınlama” gibi teknolojiler dışında hayal edilenin çok ötesine geçildiği söylenebilir.

Önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkacak birçok ürünün aslında icat edilmiş olduğu ve mevcutların pazar doygunluğunun beklendiği, komplo teorisyenlerinin pek hoşlandığı konulardandır. Oysa teknoloji o kadar hızla gelişiyor ve dönüşüyor ki, mevcutlar çoğu zaman tükenmeden ve ürünler için yapılmış yatırımlar tam olarak geri kazanılmadan yenileri üretmek zorunda kalıyorlar.

Tüm bu teknolojik ürün sağanağı, var olan “talebe ürün sunma” değil, kimsenin aklında olmayan “ihtiyaçları doğurma” yöntemiyle yapılıyor.

***

20 yıl önce kimsenin cep telefonuna ihtiyacı yoktu. Şimdi cep telefonsuz bir hayatı düşünün bir…

10 yıl önce kimsenin akıllı cep telefonuna, ‘palm’e ihtiyacı yoktu. Şimdi bir I-Phone kullanıcısının elinden alın o oyuncağı, bakın kendisini nasıl çıplak hissedecek.

5 yıl önce sosyal ağlar hayatımıza girmemişti. Şimdi tedavi gerektiren bağımlılık türlerinden biri ve ekonomik hayatın vazgeçilmez reklam mecrası olma yolunda.

***

Peki, tüm bu gelişmeler nasıl oluyor?

Birinin aklına gelen basit bir inovasyon (paraya dönüşebilir yenilik) nasıl tüm dünyayı ve hayat tarzını değiştiriyor?

Dünyayı değiştirenler, gelecekten gelen adamlardır.

Onlar bulundukları çağı, yaşadıkları dünyayı yeterli görmeyenlerdir.

Daha iyisini yapmak için daha kolay yolu aramakla ömürleri geçer.

İcat çıkarırlar ve karşılığını alırlar. Hem maddi hem de manevi olarak.

Çıkardığı icadın haksızca çalındığı, aldığı patentin pratikte bir önemi olmadığı coğrafyalarda ise bu tip insanlar yetişmez.

Gelecekten gelen adamlar her coğrafya da doğarlar ama hepsinde serpilip gelişemezler.