Amerikan otomobil tarzını geliştiren Alman Walter Chrysler

walter_chrysler

Tam adı Walter Percy Chrysler… 1875 yılında Kansas eyaletinin Warnego şehrinde doğmuş olmasına rağmen o bir Alman. 18. yüzyıl başında Almanya’dan göç eden Johann Philipp Kreißler’in soyundan gelir.

Chrysler, Kansas’ın Ellis şehrinde büyüdü. Aynı şehrin demiryolu atölyelerinde çırak olarak çalışmaya başladı. Çırak olarak başladığı kariyerinde baş ustalığa kadar yükseldi. Titiz ve kalifiye işçiliği sayesinde, ABD’nin batısındaki demiryolu sektöründe tanındı. Kansas, Teksas ve Iowa eyaletlerinde çalıştı.

Daha sonra Pensilvanya eyaletinin Pittsburg şehrindeki Amerikan Lokomotif Şirketi ALCO’da müdür olarak çalışmaya başladı. Bu iş, Chrysler için tam bir dönüm noktası oldu. ALCO’daki müdürlüğü sırasında General Motors’dan banker James J. Storrow’un teşviğiyle otomobil sektörüyle ilgilenmeye başladı. 1911’de Michigan eyaletindeki Buick fabrikasında üretim müdürü olarak göreve başladı. 1919 yılında Buick’ten ayrılıp Willys – Overland Motor Company’de çalışmaya başladı.

1921 yılına kadar çalıştığı bu şirketten ayrılan Chrysler üst düzey yöneticilikleri sayesinde küçük bir servet yapmıştı. Nihayet Maxwell Motor Company adlı şirkette kontrolü ele alabilecek kadar hisseye sahip oldu ve kendi işini yapmaya başladı.

Maxwell’in adını Chrysler olarak değiştirdi ve bir Amerikan efsanesi markanın temelini atmayı başardı. 1929 yılında Time dergisi tarafından yılın adamı seçildi. New York’un simgelerinden Chrysler Binası’nı inşa ettirdi.

1940 yılında öldüğünde, kurduğu şirketin ürettiği savaş araçlarının dedelerinin geldiği ülkeyi yeneceği savaş yeni başlamıştı.