Blue Jean’ın Mucidi Alman Levi Strauss

levi-strauss

Asıl adı Löb Strauss… Ancak Amerika’ya göç edenlerin giriş yaptıkları New York’un meşhur Ellis adasında onun adını doğru anlayıp kağıda geçirebilecek bir memur bulamadığı için, adını Levi olarak değiştirdi.

1829’da Almanya Bavyera’da doğdu. Musevi kökenli bir Alman olan Levi, 19 yaşına geldiğinde, New York’ta kuru gıda işi ve manifaturacılık yapan ağabeylerinin yanına göç etti. Levi ile birlikte annesi ve iki kız kardeşi de New York’a geldi.

Levi de manifaturacılık yapmaya başladı. Birkaç yıl sonra, 1853 yılında ABD vatandaşlığına geçti. Kaliforniya’daki meşhur altına hücum sırasında San Francisco’ya yerleşti.

San Francisco’da ağır koşullarda çalışan kovboylar ve madencilerin kullanımı için bir pantolon üretti. Koot pantolon veya Blue Jean olarak anılan pantolon, sonraki yüzyılın ortalarından sonra gençlik modasının vazgeçilmezleri arasına girecekti. Levi’s markasıyla üretilen, çift dikiş yapılan, bakır perçinli “ağır iş” pantolonları, zamanla kendi kültürünü oluşturacaktı.

1902 yılında, 73 yaşında ölen Levi Strauss, hiç evlenmedi. Mirası yeğenlerine kaldı. Levi Strauss öldüğünde, Levi’s, dönemin en başarılı ve değerli şirketlerinden biriydi ve o günkü değeri 6 milyon dolardı.