Reklamcılığın Aşçı Sihirbazı David Ogilvy

david-ogilvy

1911 yılında İngiltere West Horsley’de, İskoç bir baba ile İrlandalı bir annenin çocuğu olarak hayata başladı. Çocukluğu zor geçti. Genellikle burslu okudu. 1920’li yılların sonlarına doğru büyük bunalımdan etkilenen babasının işleri dolayısıyla çalışmaya başlamak zorunda kaldı. Aşçılıktan, kapıda-kapıya satıcılığa kadar birçok iş yaptı. Özellikle satıcılıkta o kadar başarılı oldu ki, diğer satıcılar için bir satış kitabı yazdı: AGA Ocakları Satış Kuramı ve Uygulamaları… Bu kitapçık yazıldıktan 30 yıl sonra Fortune dergisi tarafından, tüm zamanların en iyi satış kılavuzu olarak ilan edildi.

Bu kitapçık sayesinde reklam sektörüne geçti ve Mather & Crowther reklam ajansının Londra ofisinde çalışmaya başladı. 1938 yılında ABD’ye gitti ve Gallup’ta çalıştı. İkinci Dünya Savaşı boyunca Washington’daki İngiliz elçiliğinde, İngiliz İstihbarat Servisi için çalıştı. Tüketim alışkanlıklarında milliyetçiliğin etkileri gibi ilginç konularda raporlar hazırladı.

Savaştan sonra “huzur” arayışıyla Pensilvanya’da Amish’ler arasında çiftlik hayatı yaşamayı denese de kısa süre sonra Manhattan’a taşındı.

Şef seviyesine yükselmiş bir aşçı, satışçı, araştırmacı, istihbaratçı, çiftçi ve reklamcı olarak çalıştıktan sonra kendi ajansını kurmaya karar verdi ve 6 bin dolar sermaye ile işe girişti. Kurduğu ajans kısa süre içinde Shell ve American Express gibi şirketler için çalışmaya başladı. O kadar başarılı oldu ki ajansı dünyanın ilk küresel reklam ajanslarından biri haline geldi.

1999’da öldüğünde ona “Reklamın Babası” deniyordu.