24 Şubat – 1 Mart

24 Şubat

1954 yılında bugün İstanbul’da etkili olan soğuk hava sonucu sıcaklık eksi 6 dereceye kadar düştü. Tuna’dan Karadeniz’e ulaşan buz parçaları Boğazı doldurdu ve ulaşım aksadı. Tüm İstanbul Boğazı ve Liman buzlarla kaplandı.

 

25 Şubat

1952 yılında bugün, Anayasa’yla ilgili çalışmalar yapmak üzere Başbakanlık’ta kurulmuş olan “İlmi Komisyon”, mevcut Anayasa’nın 40 maddesinin antidemokratik olduğunu açıkladı.

 

26 Şubat

1925 yılında bugün, Fransızlar tarafından yönetilen Reji’nin, yani tütün tekelinin lağvedilmesine ilişkin yasa TBMM’de kabul edildi. Kanun 1 Mart’ta yürürlüğe girecekti.

1944 yılında bugün, aile sahibi olan memurlara 10’ar lira ikramiye verileceği açıklandı.

 

27 Şubat

1964 yılında bugün, Coca Cola’nın 1109. fabrikasının açılışı İstanbul’da gerçekleşti. Coca Cola’nın ilk reklam yüzlerinden biri dönemin ünlü futbolcusu Turgay Şeren olacaktı…

1971 yılında bugün, TRT tarafından yapılan bir açıklamayla, maddi imkansızlıklar nedeniyle radyo yayınlarının 18,5 saatten 8 saate indirildiği duyuruldu.

 

28 Şubat

1856 yılında bugün, 17 yıl önce duyurulan Tanzimat Fermanı’ndan sonra en önemli yenileşme hareketini başlatacak Islahat Fermanı açıklandı. Ferman, İmparatorluğu tehdit etmeye başlayan milliyetçilik akımlarını Osmanlılık fikriyle önlemeyi amaçlıyordu. Fermanın hayata geçmesinde  Mehmet Emin Ali Paşa’nın etkisi büyüktü.

 

29 Şubat

1916 yılında bugün, ABD’nin Güney Karolina eyaletinde, kapalı madenler ve fabrikalarda çalıştırılan çocukların yaş sınırı 14’e yükseltildi. Daha önceki yaş sınırı 12 idi…

 

1 Mart

1984 yılında bugün, bir gün önce Mecliste kabul edilen ve kamu kurumlarının özelleştirilebilmesini mümkün kılan 2983 Sayılı Tasarrufların Teşviki ve Kamu Yatırımlarının Hızlandırılması Hakkındaki Kanun büyük eleştirilere uğramaya başladı.

Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, “Ermeni terör örgütü ASALA almak isterse verilecek mi?” diye sordu. İkili 1983 yılında seçim propagandası için çıktıkları televizyonda da aynı konuda tartışmıştı. “Köprüyü satarım” diyen Özal seçimi kazanmış, “sattırmam” diyen Calp’in partisi, sürpriz biçimde ana muhalefet olmuştu.