Reklamcılığın kurucu babası Claude C. Hopkins

hopkins

1866 yılında keresteciliğin gelişmiş olduğu, küçük bir Amerikan kentinde doğdu. Babası kentin gazetesini de yayınlayan matbaanın sahibi, annesi ise İskoç kökenli bir öğretmendi. Hopkins annesinin İskoç olmasıyla ilgili Reklamcılık Yaşantım adlı kitabında şunları yazar:

“Mesleğimle ilgili en büyük olay ben doğmadan bir yıl önce gerçekleşti. Babam benim için İskoç bir anne seçti. Bu anne, kişiliğinde İskoçların tutumluluğunu, tedbirliliğini, zekâsını, ihtirasını ve enerjisini yüksek derecede temsil ediyordu. (…) ben annemden miras olarak belirgin bir tutuculuk devraldım ve her şeyin ötesinde bu niteliğin eksikliğinin çok sayıda reklamcıyı ve işadamını batırdığını gördüm.”

Claude C. Hopkins, hep vurguladığı tutuculuğuna rağmen, reklamcılığın temellerini atan yeniliklerin öncüsü oldu. Deneme yoluyla satış, pazarlama testleri, kuponla eşantiyon dağıtımı ve reklam araştırmaları gibi reklamcılığın temel yöntemlerini ilk kullanan kişi oldu.

Kendi deyişiyle, dokuz yaşından itibaren en az iki kişi kadar çalıştı ve para kazandı. Okul ve kilise müstahdemliği, gazete dağıtıcılığı, çiftçilik, odunculuk, vaizlik, kapıdan kapıya satıcılık ve nihayet eğitimini gördüğü muhasebecilik yaptı. Sonunda reklam metni yazmaya başladı ve kelimeleri sihirli biçimde bir araya getiren yeteneğiyle büyük başarı kazandı.

Ne kadar çok çalışırsan o kadar yol alır, başarılı olursun, inancıyla gece gündüz çalıştı. 35 yıllık reklamcıyken “70 yıllık deneyimimle” diye konuşmaya başlar, soranlara, “ben herhangi bir reklamcının iki katı çalıştım” derdi.

Yaşadığı yıllarda dünyanın en çok kazanan profesyonellerinden olan Hopkins, kendi reklam ajansını da yönetti. 1923’te Bilimsel Reklamcılık, 1927’de ise Reklamcılık Yaşantım adlı kitapları yayınlandı. 1932’de öldü. İkinci Dünya Savaşı sonrası, değeri yeniden anlaşıldı ve kitapları tekrar yayınlanmaya başladı.