6-12 Nisan

6 Nisan

1909 yılında bugün, ilk faili meçhul gazeteci cinayeti Galata köprüsünde işlendi. İttihat ve Terakki karşıtı yazılarıyla meşhur Serbestî yazarı Hasan Fehmi’yi öldüren katil, köprüdeki polis karakolu ve iki tarafındaki nöbetçilere rağmen yakalanamadı.

1973 yılında bugün emekli amiral Fahri Korutürk Cumhurbaşkanı seçildi. Yedi yıl sonra aynı gün Çankaya’dan ayrılan Korutürk yerine TBMM bir cumhurbaşkanı seçemeyecek ve bu durum 12 Eylül darbesinin nedenlerinden biri olacaktı.

 

7 Nisan

1827 yılında bugün, pratik bir biçimde ateş yakılmasını sağlayan kibrit İngiltere’de piyasaya sunuldu. Kibritin mucidi kimyager John Walker’di…

1933 yılında bugün, işadamı Sakıp Sabancı doğdu. Sabancı 2004 yılı nisanında aramızda ayrıldı.

 

8 Nisan

1918 yılında bugün, bir yıl önce savaşa giren ve ekonomisi zorlanmaya başlayan ABD’nin savaş tahvilleri, ünlü sanatçı Charlie Chaplin tarafından New York’ta satıldı.

 

9 Nisan

1936 yılında bugün, İstanbul Telefon Şirketi devletleştirildi.

1945 yılında bugün, ilk yerli ampul üretimi başladı.

1957 yılında bugün, 88 yıl önce açılan Süveyş Kanalı, yıllarca zemininde biriken batıklardan temizlenerek yeniden gemi trafiğine açıldı.

 

10 Nisan

1926 yılında bugün, Türkiye’deki tüm şirket ve kurumlarda işlem ve kayıtların tamamının Türkçe tutulmasının zorunluluğuna ilişkin düzenleme benimsendi.

 

11 Nisan

1919 yılında bugün, Birinci Dünya Savaşı sonrası imzalanan Versay Barış Anlaşması gereği Uluslar arası Çalışma Örgütü ILO kuruldu. Kuruluş İkinci Dünya Savaşı sonrası da Birleşmiş Milletlerin uzmanlık kuruluşu olacaktı.

1995 yılında bugün, Güneydoğu Anadolu Projesi bağlamında Harran Ovası’na ilk su verildi.

 

12 Nisan

1903 yılında bugün, ekonometrinin kurucularından ve azgelişmiş ülkelerde planlama konularında yaptığı çalışmalarla tanınan Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Jan Tinbergen doğdu. 1994’te ölen Tinbergen, 1960’lı yıllarda Türkiye’de Devlet Planlama Teşkilatı’na da danışmanlık yapmıştı.

1993 yılında bugün Türkiye’de internet bağlantısı gerçekleşti.