İlk otomobili o yaptı Richard Trevithick

Richard-Trevithick

Richard Trevithick, 1771 yılının 13 Nisan günü İngiltere’nin maden bölgelerinden biri olan Corwall Illogan’da doğdu. Babası bölgenin maden ocaklarından birinin yöneticisiydi.

Trevithick’in genç yaşta atıldığı iş hayatında ilk işi buharlı makine üretimiydi. 1880 yılında başladığı buharlı makine üretimini bir yıl sonra ürettiği dünyanın ilk buharlı otomobili izledi. Saatte 13 kilometre hız yapabilen bu araç ray üzerinde gitmeyen ilk otomobildi. 1803 yılında geliştirilen buharlı otomobil, yolların tamamen atlı arabalara uygun olarak yapılmış olması ve oldukça ağır olan bu aracın rahat kullanılamaması gelişmesini engelledi.

Trevithick, aracın tutulması için uygun yolların bulunmadığından hareketle, raylı sistemi düşünmeye başladı. 1804 yılında bir vagonun şasesi üzerine sabitlediği buhar makinesi ile dünyanın ilk buharlı lokomotifini de geliştirdi. Lokomotifini tanıtmak için yaptığı gösterilerden birinde, o zaman için inanılmaz bir iş başardı ve 15 kilometre boyunca 10 ton yük ve 70 yolcuyu taşıdı.

Dünyanın ilk sualtı tüneli ve çeşitli alt geçit işlerinde çalıştı. 1808 yılında demiryolu işini tamamen bıraktı. Çeşitli işlerdeki denemelerden sonra madencilik yapmak üzere 1816 yılında Peru’ya gitti. 1833 yılında öldüğünde İngiltere’de kazandıklarını Peru gümüş madenlerine yaptığı yatırımlarla batırmış bir işadamıydı.