Tam bir mucit müteşebbis George Westinghouse

George_Westinghouse

George Westinghouse, 1846 yılında New York’ta doğdu. Babası bir makine satış dükkanı işletiyordu. Bu sayede çocukluğu boyunca makinelerle içli dışlı bir hayatı oldu ve bu konudaki yeteneğini geliştirdi. 15 yaşında orduya katıldı. Amerikan iç savaşında hem kara hem de deniz kuvvetlerinde savaştı.

Savaştan sonra ilk çalışmaları sonucu bir buhar makinesi geliştirdi ve patentini aldı. Pek kullanışlı olmayan bu makinenin çalışma ilkesini kullanarak yeni bir su sayacı geliştirdi.

1865 yılında raydan çıkan lokomotifleri tekrar raylara yerleştiren bir düzenek icat etti. Bu icadı ile ilgilenmeye başladığı demiryolları konusunda çalışmalarını sürdürdü ve dört yıl sonra 1869 yılında ilk büyük icadını yaptı: Trenler için havalı fren sistemi…

Bu icadının satışını gerçekleştirmek için Westinghouse Air Brake Company’yi kurdu. 1893 yılında kabul edilen Demiryolu Güvenlik Aygıtları Yasası bu tip frenlerin trenlerde kullanılmasını zorunlu kılınca işleri açıldı.

Otomatik havalı frenlerin Avrupa’da yaygınlaşmaya başlaması farklı hatlarda çalışan trenlerde aynı frenlerin kullanımı için çalışmaya başladı ve standartlaşmanın temellerini attı.

Havalı frenlerle ilgili birikimini güvenli doğal gaz boru hatları için de uygulama amacıyla yeni bir sistem geliştirdi. Bu konuda iki yıl içinde 38 patent aldı.

Daha sonra farklı sektörlerde de yatırım yapmaya başlayan Westinghouse, 1886’da kurduğu Westinghouse Electric Company şirketini geliştirmeye başladı. Nicola Tesla’nın alternatif akım motoruna ilişkin patentleri satın alarak Tesla’yı da işe aldı. Alternatif akıma yönelik tüm eleştirilere rağmen motoru geliştirerek başarı sağladılar.

Bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Westinghouse’un temellerini atan George Westinghouse, 1907’deki borsa krizi sırasında şirketinin denetimini kaybetti. 1911’de de tüm ilişkisini kesti. 1914 yılında doğduğu kentte ölen Westinghouse, öldüğünde 100’den fazla patenti olan bir mucit müteşebbisti…