Montaj bandının mucidi Ransom Eli Olds

REO

Montaj bandını geliştirip verimli bir biçimde kullandığı için Henry Ford tarafından icat edildiği sanılır. Asıl mucit ise Ransom Eli Olds’tur.  Olds, Ohio’da soğuk demirci ustası Pliny Fisk Olds ve Sarah Whipple Olds’un oğlu olarak doğdu. Sonradan ailesiyle Cleveland’a taşınan Olds, evlendikten sonra Michigan’a yerleşti.

1897’de burada kurduğu Olds Motor Vehicle Company (Olds Motorlu Araçlar Şirketi) ilk girişimiydi. Şirket iki yıl sonra Samuel L. Smith adlı zengin bir bakır ve kereste tüccarı tarafından satın alındı. Şirket Detroit’e taşındı ve adı Olds Motor Works olarak değiştirildi. Smith başkan, Olds da başkan yardımcısı olmuştu.

1901 yılında, geniş kitlelerin kullanabileceği fiyata satılan ilk otomobili üretti. Curved Dash modeli 650 dolara satıldığı için, aynı yıl bir yangın atlatmalarına rağmen 600’den fazla satıldı. 1904 yılında otomobilin yıllık satışı 5 bin adedi aşmıştı.

Olds ile Smith arasındaki anlaşmazlıkların giderek sıklaşması sonucu Olds tüm yönetim görevlerinden alındı ve kendi şirketini kurmaya karar verdi. Herhangi bir dava açılmasın diye de şirketin adını, isminin baş harflerinden oluşan REO Motor Company olarak belirledi. 15-20 yıl öncesine kadar askere giden her Türk’ün yakından tanıdığı REO kamyonlarının adı Ransom Eli Olds’un isminin baş harfleridir.

1925 yılına kadar şirketin başkanlığını yürüten Olds, öldüğü 1950 yılına kadar da yürütme kurulu başkanlığını yaptı. Ayrıldığı şirketi The Olds Motor Works ise 1908 yılında General Motors tarafından satın alındı ve Oldsmobile markasıyla 2004 yılına kadar otomobil üretmeyi sürdürdü.