Bedavaya ver, çok kazan…

price-tag-free

Olacak iş mi? Bir hizmet veya ürünü bedavaya “verirsen” ne kazanabilirsin ki?

Eğer soruyu “nereden kazanabilirsin?” şeklinde sorarsak, belki cevabı daha kolay buluruz… Yani herhangi bir ürünü (ürüne hizmet dahil) ücret almadan sunuyorsan, “yan ürünlerden” para kazanabilirsin.

Canlı ve güzel bir örnek; Google’da herhangi bir bilgi için ne zaman para ödediniz? Dünyanın bilgisini bedelsiz bir biçimde ve istediğiniz anda size sunuyor. Yetmezmiş gibi Google Earth gibi birçok inanılmaz hizmetten de tamamen ücretsiz yararlanabiliyoruz.

Peki Google’un değeri ne? Birkaç yüz milyar dolar…

Asıl ürünü “bedava” olan bir şirket nasıl bu kadar değerli olabilir?

Çünkü yan ürünler (Google Ad. gibi) ücretli. Tabii bu ürünlerin değerini artıran ücretsiz verdiği hizmetler…

***

Bir örnek daha; Facebook… Facebook’tan yararlanırken para ödeyen var mı?

Hayır…

Peki, Facebook’ta oyun oynayıp küçük de olsa bir bedel ödemeyen var mı?

Büyük oranda hayır…

Tabii Facebook’un reklam pastasından aldığı büyük payı da hesaba katmakta fayda var. Neredeyse 1 milyar aktif kullanıcı dünyanın 7’de 1’i demek. Bu kadar adamı bir yerde toplarsanız “o yer”e tabii ki paha biçilemez.

***

Son örnek Londra’dan. Londra’daki hemen tüm müzelerden bedelsiz yararlanabiliyorsunuz. British Museum’dan Natural History Museum’a kadar hepsi…

Geçenlerde Londra Kitap Fuarı için gittiğimizde sadece British Museum’da 5 saat geçirip bir kısmını görebildik. İçindeki eserler insanlık tarihi kadar eski bu olağanüstü müzeye giriş bedava… Ama içinde parayla alınabilecek ve cezbedici yüzlerce, belki binlerce farklı ürün var.

Yüzlerce ürünün kopyası, hemen her konudaki eserlerle ilgili yüzlerce kitap, afiş, hediyelik eşya… Lokanta ve cafeleri saymıyorum bile… Müzede her an birkaç bin kişi bulunuyor. Bedavaya giriyor ve her an binlerce pound harcıyorlar.

Diğer müzeleri de hesaba kattığınızda müzelerin bedava olmasının Londra’ya neler kazandırdığını fark edebiliyorsunuz.

***

Kısacası bazı durumlarda pahalı olan değil bedava olan kazandırıyor. Eğer işin uygunsa, bedavaya ver, daha çok kazan…