4-10 Mayıs

4 Mayıs

1904 yılında bugün, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanus’unu bağlayacak Panama Kanalı’nın inşası başladı.

1932 yılında bugün, ciddi bir suçlama yapılamadığı için lideri olduğu suç örgütünü serbestçe yönetmeyi sürdüren Al Capone, önceleri kimsenin önemsemediği muhasebeci bir polisin çalışmaları sonucu vergi kaçırma suçundan Atlanta’da hapse girdi.

 

5 Mayıs

1835 yılında bugün, Kıta Avrupası’nın ilk demiryolu hattı Belçika’da hizmete girdi. Dünyanın ve Avrupa’nın ilk demiryolu hattı ise 1800’lerin başında İngiltere’de çalışmaya başlamıştı. 1865 yılında aynı gün ABD Cincinnati yakınlarında gerçekleşen ilk tren soygunu ise “özel güvenlik” sektörünün doğuşunun yolunu açacaktı.

 

6 Mayıs

1937 yılında bugün, Almanya Başbakanlarından Hindenburg’un adını taşıyan ve zamanının en büyük zeplini olan araç, ABD gezisinde havalandıktan kısa süre sonra alev aldı ve yanarak yere çakıldı. 36 kişinin öldüğü kazadan sonra “havadan hafif” gazlarla uçan araçlar dönemi kapanacaktı.

 

7 Mayıs

1998 yılında bugün, Apple, bir süre şirketten ayrı kalan Steve Jobs’un döndüğü gibi tasarladığı Imac’i piyasaya sundu. Aynı gün, Mercedes-Benz 40 milyar dolara Chrysler’ı satın aldı ve DaimlerChrysler doğdu.

 

8 Mayıs

1886 yılında bugün Atlantalı bir kimyacı ve eczacı olan John S. Pemberton yüz yıl sonra her gün 1 milyar şişe satılacak ve dünyanın en ünlü içeceği haline gelecek Coca-Cola’yı üretti.

1914 yılında bugün, sinema dünyasına damgasını vuracak yapımcılardan Paramount Pictures film yapım ve dağıtım şirketi ABD’de kuruldu.

 

 

9 Mayıs

1950 yılında bugün Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schumann, Avrupa’nın güvenliği için birleşik Avrupa fikrini ortaya attı. Schumann Deklerasyonu olarak bilinen bu sunuş, Avrupa Birliği’nin temellerini atacaktı.

 

10 Mayıs

1920 yılında bugün, ABD Komünist Partisi kuruldu. Amacı öncelikle ABD’yi NATO’dan çıkarmak olan parti, akademisyen Sam Webb liderliğinde ve 235 W. 23. Cadde New York adresinde faaliyetlerini bugün de sürdürüyor.