18-24 Mayıs

18 Mayıs

1987 yılında bugün, İstanbul Boğazı’nda ilk deniz otobüsü seferleri Bostancı-Kabataş arasında başladı. Bu seferlerle, daha sonra dünyanın en büyük yolcu taşıyan denizcilik şirketi haline gelecek İDO’nun temelleri atılmıştı.

 

19 Mayıs

1919 yılında bugün, üç günlük zorlu bir yolculuk sonrası Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki heyeti taşıyan Bandırma Vapuru Samsun’a ulaştı. Bu olay, daha sonra Milli Mücadele’nin başlangıcı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “doğum günü” kabul edilecek ve bayram ilan edilecekti. Yanda, Atatürk’ün, Samsun’a çıkmadan bir gün önce Rauf Bey için imzaladığı fotoğraf.

1975 yılında bugün, Kıbrıs Barış Harekâtı nedeniyle Türkiye’ye uygulanmaya başlayan silah ambargosu ABD Senatosu tarafından kaldırıldı.

 

20 Mayıs

1873 yılında bugün, ABD’de Levi Strauss ve Jacob Davis adında iki girişimci, madenciler için üretmeyi düşündükleri, bakır perçinlerin kullanıldığı bir “iş pantolonunun” patentini aldılar. Bu kaba iş pantolonu, madenciler ve kovboylar tarafından yoğun olarak kullanılacak, daha sonra bir gençlik ve Amerikan hayat tarzı idollerinden biri haline gelecek Blue Jean’di…

 

21 Mayıs

1927 yılında bugün, Atlas Okyanusu ilk kez uçakla aşıldı. ABD’li havacı Charles Lindbergh, Spirit of St. Louis adlı uçağıyla New York’tan Paris’e uçtu ve bu konuda bir ilk olmayı başardı.

 

22 Mayıs

1990 yılında bugün, 1985 yılında ilk versiyonu hazırlanan Microsoft Windows işletim sisteminin 3.0 versiyonu piyasaya çıktı. İşletim sistemi, ilk iki yıl 10 milyon adet satılarak rekor kıracaktı.

 

23 Mayıs

1938 yılında bugün, İstanbul Elektrik Şirketi’nin devletleşmesini sağlayan sözleşme Ankara’da imzalandı.

1937 yılında bugün, “Rockefeller gibi zengin” sözünün doğuşuna neden olacak kadar zenginleşen Amerikalı işadamı John D. Rockefeller 98 yaşında öldü. Mütevazı mezar taşının üstüne hala bırakılan bozukluklar dikkat çekiyor.

 

24 Mayıs

1940 yılında bugün, öncü mucit Igor Sikorsky, 1910’lardan beri üstünde çalıştığı helikopter konusunda yeni bir adım attı ve ilk başarılı tek rotorlu helikopter uçuşunu gerçekleştirdi.