Dünyanın İlk Ehliyeti Onun Karl Benz

Carl_Benz

Karl Benz, 1844 yılında modern Almanya’nın bir parçası olan Baden Karlsruhe’de doğdu. Lokomotif sürücüsü babası Johann George Benz, Karl iki yaşındayken bir tren kazasında öldü. Babasının ölümünden sonra yoksulluk içinde yaşamalarına rağmen annesinin çabalarıyla iyi bir eğitim aldı.

Okuma yazma öğrenilen yerel bir gramer okulu sonrası dokuz yaşındayken bilimsel odaklı liseye başladı. Daha sonra Teknikler Üniversitesi ve Karlsruhe Üniversitesi’nde mekanik mühendislik eğitimi aldı.

Bol bol bisiklet sürdüğü üniversite yıllarında “atsız bir araba” hayal etmeye başlamıştı. 20 yaşında bitirdiği üniversite sonrası çalıştığı birçok firmada da mesleki donanımını artırdı. Terazi üreten bir fabrikadan çelik konstrüksiyon fabrikasına kadar farklı işlerde çalıştı.

“Atsız araba” yani otomobil için yaptığı çalışmaların ilk ürününü 1878 yılında ortaya çıkardı. Bu yıl tasarladığı ilk motorun patentini bir yıl sonra almıştı.

1885 yılında, satış amacıyla üretilen ve benzin motoruyla çalışan ilk otomobil olan Motorwagen’i üretti. Üç tekerlekli ve önden çekişli bu araçta motor arkadaydı.

Kurduğu Benz Şirketi, Daimler-Benz, Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler şirketlerinin atasıdır. Otomobil dünyasında birçok ilke imza atan Karl Benz, dünyanın ilk ehliyetli sürücüsüdür de.

1929 yılında öldüğünde, 1910’lu ve 1920’li yıllarda gerçekleşen otomobil patlamasını görmüştü. Ancak kurduğu şirketin ürettiği otomobillerin kalitesi ve konforuyla 20. Yüzyıla damga vuracağını belki de hayal bile etmemişti.