Elektrik konusunda 129 patentin sahibi William Stanley

StanleyWilliam400ht

1858 yılında New York Brooklyn’de doğdu. Üniversite öncesi eğitimini tamamladıktan sonra 17 yaşında Yale Üniversitesi’ne kaydoldu. Ancak üniversite hayatının kendine göre olmadığını üç ayda anlayıp okulu bıraktı.

New York’ta çalışma hayatına atıldı. Kısa süre sonra United States Electric Lighting Company’de Hiram S. Maxim’in asistanı oldu. Bu şirket Edward Weston tarafından satın alındığında yeni patronun da yardımcılığına başladı. Birkaç ay sonra bu işten de ayrıldı ve American Electric Light Company ile Swan Electric Light Company’de çalıştı.

İlk patentini 1882 yılında bir elektrik lambası geliştirerek aldı. Boston’da kısa ömürlü Swan Electric şirketinde çalışırken aldığı ilk patent ile büyük bir sanayicinin dikkatini çekti. George Westinghouse, Stanley’i işe aldı ve Pitsburg’ta Union Switch & Signal Company’de istihdam etti. Bu şirketin ana konusu lambalardı. Bu fabrikada şef mühendis olarak çalıştı.

Stanley, dahi bir teknik adamdı. Hayatı boyunca elektrikle ilgili 129 patent aldı. Telgraf tuşları, yangın alarmları, elektrik izolatörleri, alternatif akımı pratikleştirme, indüksiyon bobini konularında ilk çalışmaları yaptı.

1890’da Pittsfield’da Stanley Laboratory Company ve Stanley Electric Manufacturing Company’yi kurdu. Şirketleri zaman içinde geliştirerek başarılı bir işadamı olduğunu da kanıtladı. Şirketi 1903 yılında General Electric tarafından satın alındı.

1916 yılında ölen William Stanley’in adı, bugün William Stanley Business Park’ta yaşıyor…