1-7 Haziran

1 Haziran

1869 yılında bugün, işadamı ve mucit Thomas Edison, elektrikli oy verme makinesinin patentini aldı.

1911 yılında bugün, Türk Hava Kuvvetleri, Kıtaat-ı Fenniye ve Mevaki-i Müstahkeme adıyla kuruldu.

 

2 Haziran

1924 yılında bugün, Amerikan demokrasisi Amerikan yerlilerine oy hakkı tanıdı. Geç kalmış bu hak, bazı eyaletlerde 1948′e kadar uygulanmadı.

1953 yılında bugün, İngiltere Kraliçesi Elizabeth taç giydi. Hala kraliçeliği süren Elizabeth, bugün Londra’da 60. Yıl törenlerine katılacak.

 

3 Haziran

1839 yılında bugün Çin ile İngiltere arasında Birinci Afyon Savaşı başladı. Savaşı başlatan Çin’in Humen limanında İngiliz tacirlerden ele geçirilen 1200 ton afyonun Çinli yetkililerce imha edilmesiydi.

1912 yılında bugün, İstanbul’un İshakpaşa semtinde çıkan yangında 1111 ev, 118 dükkân, altı cami, üç hamam, beş okul kül oldu. Balkan Savaşlarıyla sarsılacak Osmanlı’nın başkenti için, uzun yıllar imar edilemeyecek yangın yerleri büyüyordu. 

 

4 Haziran

1783 yılında bugün, Montgolfier Kardeşler, sıcak hava balonlarını halka tanıttı. Bir rüya gerçek oluyor, dünyayı değiştirecek bir sektör doğuyordu.

1973 yılında bugün, otomatik para çekme makinesi ATM’nin patenti alındı.

 

5 Haziran

1943 yılında bugün, Sivas Çimento Fabrikası, on yıl sonra aynı gün Adapazarı Şeker Fabrikası kuruldu.

1977 yılında bugün, ev kullanımına uygun ilk pratik kişisel bilgisayar Apple II satışa sunuldu. Apple şirketi ilk büyük başarısını 7 yıl sonra piyasaya süreceği Macintosh ile elde edecekti. Şirket, bugün İMKB’deki tüm şirketlerin iki katı değerinde…

 

6 Haziran

1984 yılında bugün, bilgisayar oyunlarının en bağımlılık yapanlarından biri olan Tetris doğdu. Rus kaynaklı oyunun ofislerde yol açtığı iş kaybı o kadar fazlaydı ki, “komünizmin intikam silahı” olarak bile adlandırıldı.

 

7 Haziran

1856 yılında bugün, denizin doldurulması ve borç alınarak yapıldığı hikayesiyle meşhur, Dolmabahçe Sarayı hizmete girdi.

1943 yılında bugün, İstanbul’da yeni bir tifüs salgını başladı. Salgının yayılmasını engellemek amacıyla bazı sinemalar kapatıldı ve eskicilerin satış yapması yasaklandı.