İlk motosiklet onun eseri Gottlieb Wilhelm Daimler

Gottlieb-Daimler

Gottlieb Wilhelm Daimler, 1834 yılında Stuttgart yakınlarındaki Schorndorf kasabasında bir fırıncının oğlu olarak doğdu. Babası Johannes Däumler ve eşi Frederika, çocuklarının ilköğrenimi boyunca Pazar günleri de çizim dersleri almasını sağladı. Gottlieb, mühendislikle ilgilenmeye başladığında 13 yaşındaydı ve çift namlulu bir tüfek için çalışıyordu.

1852 yılında mühendislik eğitimi almak için kasabayı terk etti. Eğitimi sonrası çeşitli fabrikalarda çalıştı. Hayatı boyunca iş ortağı olacak Wilhelm Maybach tanıştı ve küçük ama yüksek devirli bir motor geliştirmek için çabalamaya başladılar.

1885 yılında umut veren ilk motorlarını geliştirdiler. Petrolle çalışan motor, tek silindirli, hava soğutmalı ve yarım beygir gücündeydi. Motoru bir bisiklete taktılar. Bu bisiklet bilinen ilk motosiklettir. Bir sonraki yıl motoru bir posta arabası ve bota da taktılar. 1890’da DMG (Daimler Motoren Gesellschaft) kuruldu. İlk otomobillerini sattıkları 1892’den hemen sonra sağlık sorunları nedeniyle şirketten ayrılan Daimler, hissedarların ısrarıyla 1894’te geri döndü.

Gottlieb Daimler 1900 yılında öldü. Ancak şirketi 1926 yılında Karl Benz’in şirketiyle birleşerek Daimler-Benz adıyla bir dünya devi olacaktı.