8-14 Haziran

8 Haziran

1887 yılında bugün, IBM’in de kurucusu olacak Herman Hollerith, geliştirdiği kart basmalı hesap makinesinin patentini aldı.

1912 yılında bugün, hala dünyanın en büyük film şirketlerinden biri olan Universal Pictures film yapım şirketi, Carl Laemmle tarafından kuruldu.

 

9 Haziran

1980 yılında bugün, Türk Lirası, 24 Ocak Ekonomik Kararlarından bugüne sekizinci kez devalüe edildi. Bu enflasyonist ortama alışık olmayan veya öngöremeyen ve peşin alıp vadeli satmayı sürdüren birçok esnaf zor günler yaşamaya başladı.

 

10 Haziran

1846 yılında bugün, Meksika-Amerika Savaşı sonucu Kaliforniya Cumhuriyeti, Meksika’dan bağımsızlığını ilan ederek, ABD’ye girişi için ilk adımı attı.

1947 yılında bugün, son zamanlarda batışı ve satışıyla gündeme gelen Saab, ilk otomobilini üretti. Fotoğrafta Saab’ın prototipi görünüyor.

 

11 Haziran

1910 yılında bugün, dalış tüpünün mucidi ve su altını kitlelerin ilgisine sunan kaşif, bilim adamı ve film yapımcısı Jacques-Yves Cousteau doğdu.

1929 yılında bugün, Türkiye-Romanya Ticaret ve Seyrüsefer Antlaşması imzalandı.

 

12 Haziran

1966 yılında bugün, Keban Barajı’nın temeli atıldı. Dönemin et önemli projelerinden biri olan Keban Barajı, Süleyman Demirel’e “Barajlar Kralı” unvanını, Anadolu’nun birçok bölgesine de elektriği kazandıracaktı.

1967 yılında bugün, ABD’de ırklar arası evliliği yasaklayan yasalar tamamen yürürlükten kaldırıldı.

 

13 Haziran

1928 yılında bugün, “Oyun Teorisi”yle meşhur ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi, Amerikalı matematikçi John Forbes Nash doğdu. Nash’in hayatı “Akıl Oyunları” adıyla filme de çekilecekti.

 

14 Haziran

1909 yılında bugün, dernek kurmayı mümkün hale getiren ilk yasa sayılan İçtimaatı Umumiye Kanunu kabul edildi. Kanun sonrası yüzlerce dernek kurulacaktı.

1966 yılında bugün, 1557 yılından beri güncellenerek yayınlanan, Index Librorum Prohibitum adı verilen yasaklı kitaplar listesi Vatikan tarafından yürürlükten kaldırıldı.