Delikli kartın mucidi istatistikçi Herman Hollerith

Hollerith

1860 – 1929 yılları arasında yaşayan Alman asıllı ABD’li istatistikçi Herman Hollerith’in en önemli buluşu, delikli kart kullanarak istatistiki verilerin daha hızlı bir biçimde değerlendirilmesini mümkün kılan makine ve sistemdir. Bu makine, bilgisayarın öncülü, mucidi Hollerith de IBM’i kuran dört şirketten birinin sahibidir.

Hollerith, New York Buffalo’da doğdu. Çocukluğunu burada geçirdikten sonra New York City Collage’i 1875’te, Colombia Üniversitesi Maden Fakültesi’ni 1879 yılında bitirdi. Manhattan’da bir maden mühendisi olarak çalışırken doktorasını yine Colombia Üniversitesi’nde tamamladı. 1889’da sunduğu doktora tezi, bir kart üstüne sıralanmış delikler aracılığıyla bilgi kayıt ve işlemeyi mümkün kılan bir sistemdi. “Bir Elektrik Tablolama Sistemi” adlı tezi kabul edildikten sonra, bu sisteme uygun geliştirdiği makine, Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu tarafından kullanılmaya başlandı.

Hollerith’in makinesi sayesinde 1890 yılının sayım sonuçları bir yıl içinde değerlendirildi. Oysa 1880 nüfus sayımı sonuçlarının işlenmesi ve değerlendirilmesi sekiz yıl sürmüştü.

Hollerith, 1896 yılında kendi işini kurdu. Daha sonra, IBM’i oluşturacak dört şirketten biri olacak Tabulating Machine Company, dünyanın önemli istatistik büroları için makineler üretmeye başladı. Makinesini geliştiren çeşitli ek buluşlar da gerçekleştirdi. Herman Hollerith’in çalışmaları modern bilgi işleme endüstrisinin temellerini attı.