Kanuni tekstili, Hürrem kuyumculuğu destekliyor…

m_s_

Geçenlerde, sıradan bir İstanbul trafiği içinde, bir haber kanalının radyosunu dinliyorum. Haberci, Mahmutpaşa ve Sultanhamam’daki sünnet kıyafeti satıcılarıyla görüşüyor. Sezondan beklentiler, bir sünnet kıyafetinin hangi fiyat aralığında alınabileceği, pazarlık marjları konuşulduktan sonra söz modellere geliyor. Muhabir soruyor:

-          Hangi modeller çok tutuyor?

-          Abi, en çok satan modelimiz Kanuni ve Pargalı kostümleri…

Ben radyoyu açmadan önce de konuşmuş olacaklar ki muhabir ilgili yeni bir soru soruyor:

-          Hangi model daha pahalı demiştiniz?

-          Kanuni tabii ki abi…

Konu daha sonra Anadolu’nun birçok yerinde sünnetlerde daha çok harcama yapılmaya başlamasına, kostüm geleneğinin yeni girdiği bölgeler olduğuna geliyor. Hatta satıcı bir ara kostüm geleneğinin yerleşmesinde “Kanuni dizisinin” büyük etkisine vurgu bile yapıyor.

***

Bir başka gün, yine aynı trafik, bu kez kanal farklı, ama yine bir haber kanalı… Konuk Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner… Sektörün sorunlarını sıralayan Güner, değerli taş sektörünün önündeki en büyük engelin ÖTV olduğunu belirtiyor ve “önümüz açılırsa Türkiye’ye katkımız büyük olur” diyor. Sonradan söyledikleri ise Sultanhamam’daki sünnet kostümcüsünün sözlerini hatırlatır nitelikte:

-          Hele günümüzde bu kadar avantajımız varken, sektörün katlanarak büyümesi işten bile değil. Türk dizilerinin izlendiği her ülkede, bu dizilerde kullanılan takılara büyük talep oluyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinde Hürrem Sultan’ın taktığı bir mücevher aynı gün moda oluyor. Örneğin yüzüğü bir milyondan fazla sattı.

Ayhan Güner, Türk dizilerinin etkisiyle, tüm Ortadoğu ve Kuzey Avrupa’da büyük bir müşteri kitlesinin doğduğunu belirtiyor.

***

Benzeri olayları anlatan birçok kişiyi dinledim. Yurtdışına giden ilgisi ilgisiz her Türk’e, Polat Alemdar, Kanuni, Kıvanç Tatlıtuğ’un oynadığı diziler ve bu dizilerde kullanılan ürünlerin nasıl ülkelerine ithal edilebileceği soruluyor.

Sinema ve televizyon sektörünün, savunma ve gıda gibi stratejik bir sektör olduğunun vurgulanmasının temel nedeni işte bu… Çünkü TV ve sinema sektörü, diğer sektörleri en çok harekete geçiren sektörlerden… Bu sektörün önünü açmak, yurtdışına açılmasını sağlamak için atılacak her adım, Türkiye’nin önünü açacak, tüm sektörlerin hareketlenmesini sağlayacaktır.