Otomotivin öncüsü silah üreticisi André-Gustave Citroën

AndreCitroen

André-Gustave Citroën, 1878 yılında Paris’te doğdu. 1873 yılında Amsterdam’dan Paris’e göç eden Musevi bir ailenin beşinci çocuğuydu. Babasını 6 yaşındayken kaybeden André, 1900 yılında teknik okuldan mezun oldu.

Bir süre orduda mühendis sınıfı subay olarak görev yaptıktan sonra, ilk önemli buluşu olan çift helozonik dişli üretimi için küçük bir fabrika kurdu. İki arkadaşıyla ortak olarak kurduğu bu fabrikadan 1908 yılında ayrılarak Mors şirketiyle çalışmaya başladı. Mors’un otomobil üretim kapasitesini on kat artırdı. Yıllık 125 otomobilden 1200 otomobile çıkan üretim büyük bir başarıydı.

Birinci Dünya Savaşı’nın başlarında hükümete günde 20 bin obüs mermisi üretecek bir fabrika açmayı öneren André Citroën, anlaşmayı imzaladıktan sadece altı hafta sonra üretime başladı. Zamanla günlük üretimi 55 bin mermiye çıkardı.

Bu fabrika, savaştan sonra seri olarak üretim yapabilecek bir otomobil fabrikası haline dönüştürüldü. Hızla gelişen fabrika 1930’lu yılların başında dünyanın en büyük dört otomobil üreticisinden biri oldu. Bugün dünyanın birçok bölgesinde üretilen Citroën marka otomobillerin babası olan André Citroën, 1935 yılında mide kanserinden öldü ve Paris’te gömüldü.