Uyanın! Klima İcad Oldu…

siesta

Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketi konusunda nazlanan Avrupa’yı uyaran Papandreu sert konuşmuş; “Avrupa uyansa iyi olur!”

Yani Avrupa kendine gelip Yunanistan’a yardım etmeliymiş. Yoksa, itibarları her geçen gün daha çok sorgulanan kredi derecelendirme kurumlarına inanıp Yunanistan kağıtlarıyla kasalarını dolduran Avrupa bankaları için kötü olurmuş…

Şüphesiz “kötü olacak”… Ancak Yunanistan’ı kurtardıklarında mı, yoksa kurtarmadıklarında mı daha kötü olacak, bunun hesabı yapılmakta. Tabii sıradaki İtalya, İspanya, Portekiz paradoksları da bu hesabı zorlaştırmakta…

***

Yunanistan’dan başlayıp Fransa’ya kadar uzanan “siesta sahili”nin işi zor. Çünkü hala klimanın icat edildiğini bilmiyorlar.

Haftalık çalışma saatini 36’ya düşürdükleri yetmiyormuş gibi, yaz aylarında 3-4 saatlik siesta tatilini sürdürerek iş gününü bölüyorlar.

Hani, insanların sadece tarım yaptığı dönemde ve sıcak ülkelerde, klima icat edilmeden önce uygulanan öğle uykusu…

***

Evet, insanın fıtratında biraz hedonistlik vardır. Az çalışmayı da severiz. Ama “zor” her oyunu bozar…

Küresel rekabet, neredeyse köleler tarafından yapılan üretimle Avrupa’nın refah toplumu işçilerini aynı kefede tartıyor.

Çin’de fabrikada yaşayan, orada yiyip içip uyuyan işçilerin ürettikleri ürünler hangi sosyal refah toplumunun işçisinin ürettiklerini piyasaya gömmez ki?

***

Kazanılmış hakları geri almak çok zordur.

Avrupa’da 36 saatlik iş haftası nasıl 45 saate çıkarılır?

Haftalarca tatil yapmaya alışmış işçinin bu hakkı nasıl elinden alınır?

Bunlar sorun yaratacak, ama sanırım kaçınılmaz zorunluluklar.

Ama en azından şu “siesta”dan vazgeçmekle işe başlanabilir.

Öğle saatlerinde eve gidip uyumak bu yüzyılın işi değil.

***

Geçen yaz havalar mevsim normallerini aştığında Rusya’daki tembeller de “siesta isterük” diye seslerini yükseltmeye başlamıştı. Evet, Rusya’da; şu kuzeydeki soğuk memlekette…

Beşerdir şaşar; daha az çalışarak daha çok kazanmanın mümkün olduğunu zanneder. Yöneticilere düşen popülizm yapmadan, halkına acı gerçekleri anlatmak acı reçeteleri içirmektir.

Bu nedenle Yunanistan Başbakanı, Avrupa’yı uyandırmaya çalışacağına, siesta mahmurluğundaki milletine dönmeli ve seslenmeli:

“Uyanın millet: Klima icad oldu!”