Adalet ülkenin temelidir…

adalet

Başlıktaki sözün her mahkeme salonunda yazılı halini hepimiz biliriz: “Adalet mülkün temelidir”. Sürekli tartışılan kimin sözü olduğu konusu bir tarafa, bu kadar çok kişinin bildiği ama bu kadar az kişinin idrak ettiği başka bir söz var mıdır acaba? Bu sözdeki “mülk” kelimesi genellikle taşınmaz mal olarak algılanıyor ve üstünde pek de düşünülmüyor… Anlamı tam olarak idrak edilemediğinden olacak günlük hayatta da çok kullanılmıyor.

Türk Dil Kurumu Sözlüğünde, “mülk” kelimesinin eskiden kullanılan anlamı şöyle ifade ediliyor: “Devletin egemenliği altında bulunan toprakların bütünü, ülke.” Örnek olarak da malum söz ekleniyor: “Adalet mülkün temelidir.”

Yani, “mülk” kelimesinin bir anlamı da “ülke”… Velhasıl söz aslında şöyle olmalı:

“Adalet ülkenin temelidir.”

***

Bu kadar çıplak bir gerçek, bu kadar kısa olarak her zaman ifade edilemiyor. Gerçekten de adalet ülkenin temeli. Eksikliği üstüne kurulan herşey de eksik oluyor. İnsanların vicdanlarının “huzur” bulmasını engelliyor.

Örneğin yoğun trafikte acil durumlar için ayrılan emniyet şeridinin bazı sürücüler tarafından tamamen keyfe keder kullanımını düşünün. Her an birilerinin canını kurtarmak amacıyla o şeridi kullanabilecek bir ambulans veya itfaiye aracını engellemek pahasına bazı sürücüler emniyet şeridine giriyor ve tıkıyorlar. Diğer sürücülerin “yol haklarına” tecavüz etmeleri bir yana, bazı insanların da “can haklarını” tehlikeye atabiliyorlar.

İşin kötü tarafı bu eylemlerinden dolayı cezalandırılamıyorlar… Kurallara uyan sürücülerin bazen öfkeli, bazen çaresiz bakışları altında fütursuzca bu yolu kullanıyorlar…

***

Bir başka örnek çek kanununda yapılan değişiklik sonrası yaşananlar… Karşılıksız çek yazanlara uygulanan yaptırımların hafifletilmesi sonucu karşılıksız çek oranı artmaya başladı, hem de katlanarak…

Sattığı ürün veya hizmetinin karşılığında aldığı çeki mahkeme kanalıyla bile tahsil edemeyen tüccar adaleti nerede arasın?

Hak edenin hakkını alamadığı yerde hesaplar sonuçta ahirete bırakılır. Ahirete ne kadar çok hesap kalırsa da bu dünya o kadar yaşanmaz olur…