Başladığında bir eczacıydı Henri Nestlé

Henry_Nestle

Henri, daha doğrusu Heinrich Nestlé, 1814 yılında, Johann Ulrich Matthias Nestle ve Anna-Maria Catharina Ehemann çiftinin on dört çocuğunun on birincisi olarak doğdu. Ailesinin soyağacı 15. Yüzyılın sonlarına dek uzaman Nestlé’nin ataları camcılık konusunda uzmanlaşmıştı.

Henri Nestlé, kendine meslek olarak eczacılığı seçti. 20 yaşında 4 yıllık eczacılık eğitimini tamamlamıştı. 1839 sonunda da kimyasal deneyler yapma yetkisi elde etti ve makyaj malzemeleri ve ilaçlar üretmeye başladı.

Daha sonra sirke, fındık yağı, maden suyu ve limonata gibi ürünlerin üretimine başladı. Ailesindeki 14 bebeğin yarısı yetişkinliğe ulaşmadan ölen Henri Nestlé, anne sütünün yerini tutacak bir mama üretmeye yöneldi. 1870’lerin sonunda Nestlé bebek mamaları ve kondense sütleri Avrupa ve Amerika’da en çok satılan ürünlerden oldu.

1875 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda da ilk hazır bebek mamasını piyasaya süren Nestlé, özellikle İstanbul, İzmir gibi bölgelerde tanındı.

Henri Nestlé 1890 yılında öldü. Ürün çeşitliliğini sürekli artıran ve tüm dünyaya yayılan şirketi ise büyümeyi sürdürdü. Nestlé grubu bugün, 150 ülkede 330 bin kişiyi istihdam eden ve 83 ülkedeki 461 fabrikada üretim gerçekleştiren dünyanın en büyük gıda şirketi.