Bir İMKB = Yarım Elma…

Apple-Products

Çok çarpıcı değil mi?

İMKB’deki tüm şirketlerin değeri dünyanın en değerli şirketi Apple’ın yarısı kadar.

İMKB’deki şirketler hangileri?

Kısaca; Türkiye’nin kalburüstü tüm şirketleri… Otomobil üreticileri, elektronik eşya üreticileri, petrol rafinerileri, bankalar, demir çelik üreticileri, hepsi…

Peki, bundan sadece 5 yıl önce dünya sıralamasında en değerli 44. şirket olan Apple, bu kadar kısa sürede, değerini nasıl bu kadar artırdı?

Kısaca iPhone…

***

Bu alet sadece bir telefon değil, aynı zamanda bir bilgisayar, bir navigasyon cihazı, bir fotoğraf makinesi, bir film kamerası, bir müzik çalar, bir internet gezgini, bir oyun konsolu ve daha pek çok şey.

Popular Mechanics dergisinin dünyayı değiştiren 101 alet listesinin zirvesini tartışmasız işgal eden bir fenomen.

Bu alet, bir bilgisayar şirketini, 5 yılda dünyanın en değerli şirketleri sıralamasındaki 44. basamaktan birinciliğe taşıyabiliyor.

***

Haziran 2007’de piyasaya çıkan iPhone’un 5 yıllık performansının istatistiklerini yayınlayan Strategy Analytics şirketinin Senior Analisti Neil Shah, ürünün Apple’a 150 milyar dolar kazandırdığını belirtiyor.

Son üç ayda, dünyada 35 milyon 100 bin adet iPhone üretildi. Buna göre her gün doğan bebek sayısından fazla iPhone satılıyor.

İnovasyonun önemini vurgulamak için bu örnekten iyisi bulunamaz.

***

Beş yıl önce size birisi size, “dünyada her şeyin icat edildiği günümüzde, bundan böyle dünyayı değiştirecek müthiş bir icat bekliyor musun?” diye sorsa ne derdiniz?

Böylesi inanılmaz ürünlerin daha kısa aralıklarla hayatımıza gireceği bir yüzyıldayız. Yenilerine ve daha mucizevi fonksiyonları olanlarına hazırlıklı olun.

21. yüzyılda zaman hızlı akıyor. Muhtemelen, dünyanın en değerli şirketi unvanı da 20. Yüzyılda olduğundan çok daha kısa sürelerde el değiştirecek…