Barış yapıcıyı icat edip savaşı geliştiren adam Samuel Colt

samuel-colt

1814 yılında ABD Hartford’da, bir tekstil fabrikatörünün oğlu olarak doğan Samuel Colt, dünya silah ve savaş tarihini değiştirecekti. Geliştirdiği toplu tabanca sayesinde, her atış sonrası doldurulması gereken tabancaların sonunu hazırlayan Colt’un adıyla üretilen silahlar, hala güvenlik sektörünün gözdesi. Aslında Samuel Colt toplu tabancayı icat etmedi. Ondan önce de bazı benzer tabancalar vardı ancak sorunlu ve “ticarileşmemiş” silahlardı. Samuel Colt’un ürettiği revolver ise çok başarılı oldu ve “elinde bulunduran barışı tesis eder” mantığıyla “peacemaker” olarak anıldı. Sonuçta, düşünülenin tersine herkesin elinde bir “barış yapıcı” olunca savaş kaçınılmaz olarak arttı.

İlköğrenimi sonrası babasının tekstil fabrikasında çalışmaya başlayan Samuel Colt, diğer birçok dönem mucidi gibi mekanik aletlere ve makinelere büyük ilgi duyuyordu. Colt, diğer mucitlerden farklı olarak patlayıcı ve silahlarla da ilgileniyordu. Her seferinde doldurmaya gerek kalmadan birden çok atış yapabilecek bir “imkansız silah” yapmak için çocukluğundan beri çabalıyordu.

Elisha Collier tarafından 1820’de patenti alınmış bir revolveri inceledi ve geliştirmeye çalıştı. Çabaları sonuç verdikten ve kullanışlı bir “beş patlar” geliştirdikten sonra 1835’te patent almak için başvurdu. Önce İngiltere sonra da Amerika’da patent aldı. Babasının da desteğiyle şirketini kurdu ve 36 kalibrelik bir “beş patlar” üretmeye başladı. Makineleşmek için gerekli yatırımı bulamadığı için maliyeti yüksek olan silahları satamadı ve 1842’de iflas etti.

Bir süre değişik işlerde çalıştıktan sonra imdadına Meksika savaşı yetişti. 1847 yılında Colt’un tabancalarının hızlı ateş etme kapasitesini beğenen Teksas Rangerleri 1000 adet silah sipariş etti. Yeni bir tasarımla silahı daha da geliştiren Colt, siparişi kiraladığı bir fabrikada tamamladı ve teslim ettikten sonra doğduğu kent Hartford’da Colt silah fabrikasını kurdu.

Samuel Colt, çok çalıştığı bir sırada; 1862’de, Amerikan İç Savaşı sürerken öldü. Ancak şirketi gelişmeyi sürdürdü. Colt bugün de toplu tabancanın en önemli markalarından biri.