Alıyorlar çünkü potansiyelleri büyük…

anayazi-2

Özellikle son bir yılda onlarca Türk firması yabancılara hisse sattı. Kimi şirketin çoğunluk hisselerini devrederken kimi de azınlık hissesi satmayı tercih etti. Alıcıların kimi sektörlerinden firmalarken, kimi de şirketi büyütecek yatırımların finansını sağlayarak ve bir süre sonra da aldığı hisseleri satarak kar etmeyi hedefleyen yatırım şirketleriydi.

Bu tip yatırımcılar, şirketin defter değerinin dışında “potansiyel” değerini de hesapladıklarından iyi ödeme yapabiliyorlar. Sonuçta firma yatırımlara aktarabileceği ucuz ve temiz finansa kavuşuyor, hızla büyümeye başlıyor. Yatırım şirketi de büyüyen firmanın artan değerinden, bir süre sonra yapacağı hisse satışıyla kar etmeyi hedefliyor.

***

Bakın sadece 2012 yılında, hangi Türk firmaları yabancıların ilgisine mazhar olup hisse satmış:

Son örnek Damat Tween markasının da sahibi Orka Grup… Azınlık hisselerinin New York merkezli Investcorp tarafından satın alındığı düşünülürse, Süleyman Orakçıoğlu’nun yakında yeni yatırımlar yapmaya başlaması sürpriz olmayacak.

Kazancı Ailesi, sahip olduğu sektörünün en büyüklerinden Graniser’in yüzde 75 hissesini İngiliz yatırım fonu Bancroft Private Equity LLP’ye sattı.

Japon Nitto Denko, Türk sanayi tipi yapışkan bant üreticisi Bento’yu bünyesine kattı.

İdaş’a New York merkezli Capital Partners ortak oldu.

Limak ise Avrupa Yatırım Bankası ile Fransız ve İtalyanlar’ın kamu fonlarının ortak olduğu InfraMed’e İskenderun Limanı’nın yüzde 20′sini devretti.

Petkim’deki yüzde 10,32′lik son kamu hissesi Socar International DMCC OGG’ye satıldı.

Silk&Cashmere’in yüzde 45’i Dubai merkezli Eastgate Capital Group tarafından satın alındı.

Geçen yıl İstanbul Fuar Hizmetleri’nin yüzde 75′ini alan İngiliz Tarsus Group, bu yıl Türkiye’ye bir kez daha yatırım yaptı ve Life Media Fuarcılık’tan hisse aldı.

Ayrıca; Denizbank Ruslara, TAV Fransızlara, Mustafa Nevzat İlaç Amerikalılara, Koton Hollandalılara, Bahçeşehir Kolejleri ABD merkezli Carlyle Grubu’na, Finans Emeklilik Amerikan Cigna’ya, Hak Menkul Singapurlulara, Mackolik İngilizlere, Sel Polimer Kauçuk ABD’li enerji yönetimi devi Eaton Corporation’a, Pronet Güvenlik Londra merkezli girişim sermayesi şirketi Cinven’e satıldı.

***

Bunca şirket yabancılar tarafından neden satın alınıyor? Cevap basit; potansiyelleriyle karşılaştırıldığında değerleri çok düşük… Bu şirketler en azından bölgesel olarak büyük bir potansiyele sahipler ve şu andaki değerlerini birkaç kez katlayabilecek büyüklüklere ulaşmaları mümkün. Türkiye gibi Türk şirketleri de umut veriyor.

Risk yok mu? Hep vardır… Ancak “eksi faizin” konuşulduğu bir dünyada, parasını uyutmak istemeyen herkes için o kadar kusur kadı kızında da olur…