Çölde Su Baskını Riski…

colde-yagmur

Sosyal bilimlerin verileri, öngörüleri en çok kimin işine yarar?

İşadamlarının…

Geçenlerde tanışma şansına eriştiğim Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Hasan Kanbolat ABD’deki düşünce kuruluşlarının yönetimlerinde genellikle işadamlarının bulunduğunu söylüyor.

Örnek olarak George Soros’un adını da veriyor ve ekliyor: “Nereye, hangi riskle ve ne kadar yatırım yapacağına karar vermek için çok şey bilmek gerekiyor.”

***

Hasan Kanbolat başkanlığındaki ORSAM, Avrasya, Ortadoğu ve özellikle Irak konusunda araştırmalar yapıyor. Tüm verilerini saha araştırmaları ile ürettiklerini belirten Kanbolat, Irak’ta girmedikleri köy kalmadığını söylüyor.

Ulaştıkları verilerin önemli kısmını www.orsam.org.tr adresinde yayınlıyorlar.

İki yılda 1000’den fazla Arap aydını ile yaptıkları röportaj, sürekli yayınladıkları raporlar, iki süreli yayın ve her gün yayınlanan 100 sayfalık Ortadoğu Bülteni altın değerinde bilgiler içeriyor.

Kim için?

Buralara yatırım yapacak, buralarla iş yapacak işadamları için…

***

Hasan Kanbolat Türk iş dünyasının bilgiyi etkin olarak kullanamadığından şikâyetçi. Geçtiğimiz aylarda, ORSAM olarak yaptıkları çalışmalar neticesinde Libya’da bazı karışıklıklar çıkacağını öngörüp, orada iş yapan Türk müteahhitleri uyarmak istiyorlar.

Çatı örgütlerine gidip, bedelsiz olarak yardımcı olmak istediklerini söylüyor Hasan Bey. İlgilenmediklerini görünce hayretle soruyor:

“Kaddafi’nin gideceği bilgisi sizin işinize yaramaz mı?”

El cevap:

“Ne işimize yarar ki? Biz ticaret yapıyoruz; ekonomi ayrı, siyaset ayrı…”

***

Sonuçta “olmaz” denen oluyor ve Libya’da taşlar yerinden oynuyor. Oradaki yatırımcılarımız mağdur. Peki, Libya’daki Türkler yatırımlarını uluslararası sigortalarla garantiye almışlar mı dersiniz? Hasan Kanbolat’a kulak verelim:

“Hemen hemen hiçbirinin şu anda bir işe yaramayan ulusal sigorta dışında güvencesi yok. Uluslararası sigorta yaptıran birkaçı ise “ihtilal” seçeneğini kapsam dışında bırakmış.”

Yani çölde su baskını için sigortaları var, ama ihtilal için yok.

Yani çölü su basacağına inanmışlar, ama Kaddafi’nin gideceğini imkânsız görmüşler.

***

Bir musibet bin nasihatten evladır, derler.

Bu olaylar bize ders olsun, olacakları bilmenin derdine düşelim…

Bilgiye yatırım yapalım. Bilgi üretelim.

Büyüyen bir ülkeyiz, büyük bir ülke gibi davranalım.

Dünyada en çok bilgi üretilen ülke ile ekonomisi, ordusu ve etkinliği en büyük olan ülkenin aynı olduğunu unutmayalım…