3-9 Ağustos

3 Ağustos

1492 yılında bugün Cenovalı Denizci Kristof Kolomb, İspanya Kralı’nın himayesinde 3 gemiyle dünyayı batıya giderek dolaşmak amacıyla yola çıktı. Kolomb, 12 Ekim günü Hindistan’ın batısı sandığı yeni kıtaya varacaktı. Aynı gün, İspanya’daki Musevi topluluğu İspanyol krallığı ve Katolik Kilisesi tarafından ülkeden çıkarılmaya başlandılar. Musevilerin büyük kısmı Osmanlı İmparatorluğu tarafından kabul edilecekti.

1924 yılında bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk madeni parası bronz 10 kuruşluklar tedavüle çıktı.

 

4 Ağustos

1958 yılında bugün Türkiye tarihinin en yüksek devalüasyonlarından biri gerçekleşti. Dolar 2 lira 80 kuruştan, 9 liraya çıktı.

 

5 Ağustos

1897 yılında bugün, mucit ve müteşebbis Thomas Edison ilk reklam filmini çekti.

1906 yılında bugün Rus ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Wassily Leontief doğdu.

 

6 Ağustos

1960 yılında bugün, Küba’da ABD ambargosuna misilleme olarak tüm Amerikan ve yabancı mülk ve şirketler millîleştirildi.

 

7 Ağustos

1807 yılında bugün dünyanın ilk buharlı yolcu gemisi Clermont, New York-Albany arasında ilk seferini gerçekleştirdi. Denizlerdeki yolcuların rüzgar bağımlılığı bugün bitti.

1955 yılında bugün, Sony’nin ürettiği ilk transistörlü radyonun satışına Japonya’da başlandı. Transistör, ilk nesil radyolardaki lambanın işlevini gerçekleştiriyor; ses sinyalini güçlendiriyordu, ama hem daha küçüktü hem de daha az enerji harcıyordu.

 

8 Ağustos

1876 yılında bugün, Thomas Edison mimeograph adını verdiği teksir makinesinin patentini aldı.

1925 yılında bugün, “Bilge Kral” olarak da anılan Aliya İzzetbegoviç doğdu. Begoviç 2003 yılında ölecekti.

 

9 Ağustos

1951 yılında bugün, Ücretli Hafta Tatili Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle işçiler, resmi tatil günleriyle hafta tatillerinde yarım yevmiye almaya başladılar.

1973 yılında bugün, Merkez Bankası genelgesiyle dolar alımı kısıtlandı. Bu genelgeden sonra İstanbul’da bankalar 200 dolardan fazlasını bozmayacaklardı.