Aktör, mucit ve girişimci Isaac Merritt Singer

Isaac_Merrit_Singer

27 Ekim 1811 tarihinde Pittstown New York’ta doğdu. Reisinger doğumlu Alman kökenli bir değirmenci olan Adam Singer ile Ruth Benson’un en küçük oğullarıydı. Isaac 10 yaşındayken annesi ile babası boşandı. Babası tekrar evlendikten sonra üvey annesiyle geçinemeyen Isaac, 12 yaşında evden kaçtı ve ağabeyiyle yaşamaya başladı.

Ağabeyinin bir torna atölyesi vardı ve bu atölye Isaac’in kaderini belirleyecekti. Ancak genç Isaac bunun farkında değildi ve gözü aktörlükteydi. Bu konudaki girişimleri dönemin eleştirmenleri tarafından yeterince iyi bulunmayan oyunculuğu dolayısıyla yarım kaldı.

1839 yılında geliştirdiği bir kaya delme makinesinin patentini satarak 2000 dolar kazandı. Bu başarısının geliriyle yine aktörlüğe döndü ve kurduğu kumpanya ile beş yıl sürecek bir turneye çıktı.

1849 tarihinde bir ahşap ve metal oyma makinesi geliştirerek patentini aldı. Ahşap blok kesme makinesi pazarlamak umuduyla New York’a döndü. Bu konudaki girişimleri başarısız oldu. Bir dikiş makinesi tamir atölyesinde çalışmaya başladı. O dönem oldukça sorunlu, kullanışsız ve bu nedenle yaygınlaşmamış olan dikiş makinelerinin bu sorunlarını çözecek çareler geliştirdi. 1850 yılında 40 dolar borçlanarak ilk düz dikiş makinesini üretti. 12 Ağustos 1851 tarihinde patent aldı. Bu patent kullanışlı ilk dikiş makinesinin habercisiydi.

Avukat Edward B. Clark ile I. M. Singer & Company’yi kurdu. 1853 yılında üretilen ilk dikiş makinelerini 100 dolardan satmaya başladılar. Yıllar süren patent ihlal davalarından sonra üretimleri hızla artacak ve 1856 yılında 2 bin 564 olan üretimleri 1860’ta 13 bine, 1863’te 20 bine ulaşacaktı.

Isaac Singer 1875’te ölünceye kadar birçok yeniliğe imza attı. Onlarca patent aldı. Bu süreçte teknik dehasının yanında bir pazarlama dehası olduğunu da ispatladı. Şirketin birçok “ilk”inden ön önemlisi taksitli satıştı.

1904 yılından beri Türkiye’de de faaliyet gösteren Singer, halen tüm kıtalarda milyonlarca kişinin tercihi olmayı sürdürüyor.