31 Ağustos – 6 Eylül

31 Ağustos

1876 yılında bugün son dönem Osmanlı padişahlarının en az muktedir olanı V. Murat tahttan indirildi ve yerine son dönem Osmanlı padişahlarının en muktediri II. Abdülhamit padişah oldu. 42 yıl sonra 1918 yılında aynı gün, Osmanlı İmparatorluğu’nun tamamlanmasını sağlayan Vahdettin padişah oldu. Vahdettin Osmanlı padişahlarının sonuncusu ve bugün gerçekleşen kılıç kuşanma töreni, Osmanlı tarihinin son kılıç kuşanma töreniydi.

 

1 Eylül

1939 yılında bugün, Stalin ile saldırmazlık anlaşması imzalayan Hitler’in Polonya’ya saldırmasıyla insanlık tarihinin en korkunç savaşı başladı. 50 yıl sonra 1989 yılında aynı gün, bu korkunç savaşın başlangıcı Dünya Barış Günü ilan edilerek tarihteki paradoksların bir yenisine imza atıldı.

 

2 Eylül

1633 yılında bugün İstanbul tarihindeki en korkunç yangın başladı. Cibali’de başlayan yangında 20 binden fazla bina kül oldu. Kâtip Çelebi İstanbul’un beşte birinin yandığını belirtir. 33 yıl sonra aynı gün 1666 yılında Londra tarihinin en korkunç yangını başladı. Üç gün süren yangında 13 bin 200 ev ve 87 kilise kül oldu.

 

3 Eylül

1820 yılında bugün, “boyalı basının” mucidi William Randolph Hearst’ın babası işadamı George Hearst doğdu. 103 yıl sonra 1923 yılında aynı gün, modern dünyanın damak tadının öncülerinden Taco Bell’in kurucusu Glen Bell doğdu.

 

4 Eylül

1885 yılında bugün insanların kendi kendine servis yapmalarını sağlayan ve servis bedellerini azaltan “self-servis” uygulaması ilk defa New York’ta uygulanmaya başlandı. 3 yıl sonra 1888 yılında aynı gün insanların bir fotoğrafçıya ihtiyaç duymadan, yani kendi kendilerine fotoğraf çekmelerini sağlayacak makaralı film kullanan fotoğraf makinasının 388.850 numaralı patenti, Kodak’ın kurucusu George Eastman tarafından alındı.

 

5 Eylül

1698 yılında bugün, Rus Çarı I. Petro, ki Büyük Petro ya da Deli Petro olarak da bilinir, ülkesini Batılılaştırma çabalarının bir yansıması olarak, din adamları ve köylüler dışında sakal bırakan her erkeğe özel bir vergi yükümlülüğü getirdi. Bu nedenle sıfatlarından biri de “berber” oldu. 275 yıl sonra 1973 yılında aynı gün, Devlet Film Arşivi’nde yangın çıktı ve ülkesini Batılılaştırma çabalarıyla tüm dünyada tanınan Mustafa Kemal Atatürk’ün tek kopyalı filmleri yandı.

 

6 Eylül

1987 yılında bugün, Cumhuriyet tarihinin 3. Referandumu sonucu 1982 Anayasası’na eski politikacılar için konulan yasak “kıl payı” kaldırıldı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en çok coğrafi ismin değiştirildiği 12 Eylül döneminin sonuna daha bir yaklaşıldı. 4 yıl sonra 1991 yılında aynı gün, ismi “Ekim Devrimi”nin etkisiyle 1924 yılında Leningrad olarak değiştirilen Saint Petersburg, yeniden Saint Petersburg oldu…