Otomobilin konforlu sürüşünün müsebbibi Charles Goodyear

Charles_Goodyear_portrait

29 Aralık 1800 tarihinde Stephen ve Amasa Goodyear’ın altıncı çocukları olarak Connecticut New Haven’de doğdu. Dedesi bölgenin koloni kurucularından biriydi.

14 yaşında evi terk etti ve hırdavatçı olmak amacıyla Philadelphia yollarına düştü. 21 yaşında memleketine geri döndü ve babasıyla ortak çalışmaya başladı. Çeşitli tarım aletleri ve metal düğme üretiyorlardı. Aynı zamanda bir nalbur dükkanı da açtı. Bu sırada evlenmişti.

1830’lu yıllara kadar düşe kalka iş hayatını sürdürdü. Bu yıllarda gazetelerde okuduğu yeni geliştirilen elastiki maddeler ve kauçuk ile ilgilenmeye başladı ve bu ürüünleri geliştirmek için çabaladı.

1839 yılında kauçuğu kükürtle işleyerek lastik yapım yöntemini geliştirdi. 1844 yılında bu konudaki patenti aldı. Ancak hayatı boyunca geliştirdiği vukanizasyon sistemiyle ilgili açılmış patent davalarıyla uğraştı.

1860 yılındaki ölümünden yıllar sonra, 1898’de bir başka girişimci Frank Seiberling tarafından mucidinin soyadı kullanılarak bir otomobil lastiği fabrikası kuruldu: Goodyear Tire & Rubber Company…

Charles Goodyear ve icadı döneminde o kadar popülerdi ki icadını kullanarak üretilen lastikleri onun adıyla piyasaya sürmek Frank Seiberling’e mantıklı gelmişti. Goodyear 114 yıldır dünyanın en büyük firmalarından biri olmayı sürdürüyor.