Seyyar Satıcı Thomas Edison…

Thomas_Edison

Thomas Edison’u ampulün mucidi olarak biliriz. Yani bilim adamı. Oysa yaşadığı dönemde dünyanın en zengin işadamlarından biriydi.

Edison 1847’de Ohio’da doğdu. İlkokuldan “algısı yavaş” diye uzaklaştırıldı. Bu “algısı yavaş”ın 1931’de öldüğünde tam 1093 (bindoksanüç) patenti vardı. Edison, okula gidemeyen her çocuğun yapacağını yaptı ve seyyar satıcılığa başladı. Trenlerde, meyve, gazete ve dergi sattı. Diğer haytalardan farkı, evindeki kimya laboratuarında “icat çıkarmaya” çalışmasıydı. Seyyar satıcılık yaptığı trene yerleştirdiği küçük bir baskı makinesiyle kendi gazetesini basıp satıyordu. Küçük Edison, trende de deneyler yapıyordu ve bu deneylerden biri, işini ve duyma yeteneğini kısmen de olsa kaybetmesine yol açacak bir yangınla sonuçlandı.

1863’ten 1868’e beş yıl boyunca ABD ve Kanada’da çeşitli telgrafhanelerde telgraf memuru olarak çalıştı.

1868 yılında dünyanın ilk “icat atölyesini” Boston’da açtı. Burada dünyanın ilk elektronik oy kayıt cihazını geliştirdi ancak patentini satamadığı için New York’a döndü.

Yılmadı, 1876’da New Jersey’de dünyanın ilk endüstriyel araştırma kurumu Menlo Park’ı kurdu. Menlo Park, icat yaparak bunları üretilebilir ve satılabilir hale getirmek için kurulmuştu. 1876 yılında kurulan Menlo Park’ın bir benzerinin henüz Türkiye’de kurulmadığını hatırlatmakta yarar var.

Edison, sadece bir mucit değil çok başarılı bir işadamıydı… General Electric, Commonwealth Edison (ComEd), Exelon Corporation, Consolidated Edison (ConEd), Edison International, Southern California Edison, Edison Mission Energy (EME), The Detroit Edison Company, Wisconsin Energy Corporation, Edison S.p.A, WEEI Sports Radio Network gibi birçoğu hala yaşayan ve milyarlarca dolar değerindeki şirketleri kurdu ya da temellerini attı.

Thomas Edison, 1931’de ölünceye kadar durmadan icat çıkardı ve şirket kurdu. İcatlarıyla zengin oldu. Nikolay Tesla gibi bir dâhi de Henry Ford gibi dünya üretim tarihini değiştirecek parlak bir mühendis de yanında çalıştı.

Kıssadan hisse; hiçbir seyyar satıcı asla sadece bir seyyar satıcı değildir. Potansiyel bir bilim adamı ya da işadamı ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Daha fazlası için:

Thomas Alva Edison’ın hayatı için:

http://www.thomasedison.com/index.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Edison#Beginning_his_career

Edison’un 1093 patentinin tam listesi için:

http://inventors.about.com/library/inventors/bledisonpatents.htm