Hazır kahvenin babası George Constant Louis Washington

George-Constant-Louis-Washington

Mayıs 1871’de Belçika’da doğdu. Babası İngiliz annesi Belçikalıydı. Dönemin yasalarına göre İngiliz vatandaşı sayıldı. 19. yüzyıl sonlarında aile Amerika’ya göçtü.

George Washington’ın mesleği 1900 ABD Nüfus Sayımında “mucit” olarak kaydedildi. Washington bu sıralarda havagazı fitili üreten bir şirket sahibiydi. Daha sonra ampul teknolojisinin gelişmesiyle işleri bozulmaya başladı. 1907 yılında yeni arayışlara girdi ve Guetamala’da çiftçilik yapmaya başladı. Bu arada hazır kahveyle ilgili bilgi edindi.

Bir yıl sonra New York’a döndü ve kahve üretimine başladı. Japon asıllı ABD’li kimyager Satori Kato’nun geliştirdiği hazır kahve tekniğini kelimenin gerçek anlamıyla “ticarileştirdi” ve böylece yaygınlaştırdı. Özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu tarafından kullanılan G. Washington Coffee Refining Company kahvesi, hazır kahvenin iyice yaygınlaşmasını sağladı.

1930’lu yıllarda da çeşitli radyo programlarına sponsor olan şirket hazır kahvenin modern hayatın vazgeçilmezleri arasına girmesine neden oldu.

George Washington hayatı boyunca çeşitli alanlarda 25 civarında patent aldı. Gaz lambası, kamera ve gıda konularındaki patentlerinin çoğunu da üretimde kullandı. Şirketi 1943 yılında American Home Products tarafından satın alındıktan sonra emekli oldu. Üç yıl sonra 1946 yılında da öldü.