Samsung reklamda, Apple borsada dalga geçti…

571265126024

Apple’ın merakla beklenen I-Phone 5 ürünü sonunda ürünün fanatikleriyle buluştu. Buluştu derken sözün gelişi. Aslında şimdilik sadece “sunumu” ile idare ediyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde bile satın almak için I-Phone 5 bulmak büyük sorun. Ön siparişi alınan 2 milyon akıllı telefonu teslim etmekte zorlanan Apple, teslimatın Ekim ayını bulabileceğini belirtti.

Türkiye’de satışının 2013 yılını bulması beklenen I-Phone 5’in Ekim ayı sonuna kadar 10 milyon adet satılması bekleniyor. Bu öyle bir satış adedi ki ABD’nin ekonomik durgunluğuna “merhem olması” bekleniyor.

Bu arada ürünle ilgili eleştiriler de hemen gündeme geldi. 4G teknolojisiyle çalışan bu telefonun bekleneni veremediği, daha çok yeni özellikle donatılmış bir telefon bekleyenlerde hayal kırıklığı yarattığı ilk dillendirilen eleştirilerden…

Bu eleştirilerden hareketler Apple’ın en önemli rakibi Samsung bir reklam kampanyasıyla I-Phone 5 ile Galaxy S III’ü karşılaştırdı ve “dalgasını geçti”. İki ürünün özelliklerinin sıralandığı reklamda “bir sonraki büyük şey” için boşuna beklendiği, “o şey”in zaten piyasada olduğu mesajı verildi ve slogan olarak da “bunu anlamak için dahi olmaya gerek yok” kullanıldı…

İki ürünün de fanatik kullanıcıları oluşmuş durumda ve markalardan birini tercih etmiş olanların değiştirmesi zor görünüyor. Ancak özellikle yeni akıllı telefon kullanıcıları kazanmak için süren mücadele; ar-ge ve teknolojinin yanında pazarlama, reklam ve patent savaşlarıyla da sürüyor.

Tabii savaşın bir de borsa boyutu var. Yani şirketin hisse senetlerinin durumu… Bu cephede Apple’ın üstünlüğü şimdilik sürüyor. 2012 yılında yüzde 70 değerlenen Apple hisseleri, I-Phone 5 sunumundan sonra 700 doları aştı ve dünyanın en değerli şirketi özelliğini korudu. I-Phone serisinden önce 40. Sırada bulunan Apple, birkaç yılda birinci sıraya yükselmişti.