28 Eylül – 4 Ekim

28 Eylül

1937 yılında bugün, iki yıl sonra ikinci Dünya Savaşını başlatarak Alman lider Adolf Hitler ile onunla birlikte ülkesini felakete sürükleyecek İtalyan lider Benito Mussolini Berlin’de askeri giysileriyle katıldıkları bir gösteride barışa inandıklarını söylediler.

 

29 Eylül

1913 yılında bugün, otomobillerin benzin dışında da yakıt kullanmasını sağlayacak ilk adımı atarak dizel motoru icat eden Alman mühendis ve mucit Rudolph Diesel 55 yaşında öldü.

1960 yılında bugün, liderlerinin idamından kısa süre sonra Demokrat Parti kapatıldı. Partinin adını bile telaffuz edemeyip “demir kırat” diyen seçmenleri tarafından 10 yıldır iktidarda tutulan Demokrat Parti kapatıldıktan sonra birçok “mirasçısı” kurulacaktı. Bunların en önemlisi Adalet Partisi’nin amblemi “demir kırat”tan mülhem at olacaktı.

 

30 Eylül

1960 yılında bugün, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin ilk 5 Yıllık Kalkınma Planından tam 32 yıl sonra, 27 Mayıs darbesi sonrası Türkiye’sinde Devlet Planlama Teşkilatı kuruldu.

 

1 Ekim

1869 yılında bugün, ilk kartpostal Avusturya’da basıldı.

1880 yılında bugün, ilk ampul fabrikası Thomas Edison tarafından açıldı.

1908 yılında bugün, Ford “Model T” otomobili satışa sunuldu ve maliyetleri düşüren seri üretimi sayesinde otomobilin sadece zenginlere mahsus “pahalı” bir ürün olma özelliğine son verildi.

 

2 Ekim

1969 yılında bugün, Doğan Avcıoğlu Devrim gazetesini yayınlanmaya başladı. Avcıoğlu daha önce 6 yıl boyunca yayınladığı Yön dergisini iki yıl önce kapatmıştı. Yakın çevresindeki gazeteci Hasan Cemal, anılarında, Yön’ün kapatılması ve Devrim’in yayınlanmaya başlamasını, “Türkiye’nin ‘Yön’ü belli olmuş Devrim çıkmaya başlamıştı” şeklinde ifade eder. Devrimin Kemalist aydınların yol göstericiliğinde ve Kemalist “genç subay”ların öncülüğünde geniş bir cephe tarafından Milli Demokratik Devrim olarak gerçekleştirilebileceğini öne süren Devrim dergisi 12 Mart 1971 askeri müdahalesi sonrası kapatılacaktı.

 

3 Ekim

1875 yılında bugün, önce Adolf Hitler’in isteğiyle Volkswagen Beetle modelini tasarlayan, daha sonra kendi spor araba fabrikasını kuran Ferdinand Porsche doğdu.

1906 yılında bugün S.O.S. uluslararası imdat sinyali olarak kabul edildi.

2005 yılında bugün, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında üyelik müzakereleri başladı.

 

4 Ekim

1675 yılında bugün, Hollandalı bilim adamı Christian Huygens cep saatinin patentini aldı.

1911 yılında bugün, halkın kullanacağı ilk asansör Londra’nın Earl’s Court metro istasyonunda çalışmaya başladı.