Benn Singapur vatandaşıyım!

singapore-flag

Fransa’daki zenginlerin yüzde 75’e varması beklenen servet vergileri dolayısıyla Belçika vatandaşı olmaya başlamasını hatırlıyorsunuz değil mi? Fransa’nın yaşadığını farklı boyutlarda da olsa ABD de yaşamaya başlamış.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Vergilendirme” isimli bülteninin 4. sayısındaki bir yazıya göre,  özellikle başka ülkelerdeki kazançlarının ülkelerinde de vergilendirilmesinden yılan bazı ABD vatandaşları Singapur vatandaşlığına geçiyor. Singapur’da küresel kazançların vergilendirmesi ise ya yok, ya da şartlara bağlı yani ABD’ye göre avantajlı.

Dünyanın herhangi bir ülkesinde, her başı sıkıştığında “ben Amerikan vatandaşıyım” demekten vazgeçip Singapur vatandaşı olanların sayısı şimdilik pek fazla değil. Singapur’daki ABD elçiliğinin verilerine göre geçen yıl 100 kişi Singapur vatandaşı olmuş. Sayı yüksek değil ama vasıf yüksek. Bu kişiler arasında Forbes’ın zenginler listesinden isimler var.

Aslında bu durum küreselleşmenin yeni ortaya çıkan sonuçlarından biri. Sermayenin, ürünün, işgücünün küreselleştiği çağda girişimci de vergi de küreselleşiyor. Kişiler de işine gelen ülkenin vatandaşı olmayı seçiyorlar.