250 bin avroya AB vatandaşlığı…

macar-parlamentosu

Bir zamanlar Kanada benzeri bir uygulama yapıyordu. Kanada’ya yatırım yapan herkese Kanada vatandaşlığı vereceğini ilanla duyuruyordu. Benzeri bir uygulamayı Macaristan başlatmayı düşünüyor. İktidar partisinin de sıcak baktığı ve parlamentoya sunulan bir yasa tasarısına göre 250 bin avro verip Macar devlet tahvili alan herkes Macaristan vatandaşı olabilecek.

Son zamanlarda ciddi borç içinde bulunan Macaristan, özellikle Uzakdoğu sermayesini ülkeye çekebilmek için bu yolu denemeyi düşünüyor. AB üyesi ülkelerden olan Macaristan vatandaşı olanlar AB ülkelerinde çalışma hakkına da sahip olabiliyorlar. Tabii bir işadamı için daha önemli olanı, vize sorunu olmadan tün dünyada istediği ülkeye seyahat edebilme kolaylığı… Üstelik verilen 250 bin avro da hibe değil yatırım, yani karşılığında elinizde devlet tahvilleri olacak.

Tasarı yasalaşırsa Macaristan’ın gelirinin yüzde 80’ine yaklaşan borçları için ne derece merhem olacağı bilinmez ama bazı vize sorunu yaşayan ülkelerin işadamlarına ilaç gibi geleceği kesin…