Ben büyüyünce işadamı olacağım

child_Businessman

Hani bir fıkra vardır. Öğretmen sınıftakilere büyüdüklerinde hangi mesleği seçmeyi düşündüklerini sorar. Çocuklar cevaplamaya başlar:

-          İnşaat mühendisi,

-          Mimar,

-          Endüstri mühendisi,

-          Doktor,

-          Öğretmen gibi klasik meslekler sıralanır…

Sonra sınıfın cingözlerinden birine gelir sıra:

-          Ben de işadamı olup hepsini işe alacağım…

***

Fıkra güzel de böyle çocuklar nerede? Bırakın çocuğu gençler arasında bile girişimciliğe, işadamlığına büyük bir teveccüh yok.

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu, geçen yıldan beri İstanbul’daki liselerde gençlerle buluşuyor. Liselilere girişimcilik aşkını verebilmek için çaba gösteriyorlar. Gençleri örnek bir girişimci ile buluşturuyorlar. Böylece liselilerin başarılı işadamlarının girişimcilik serüvenlerini birinci elden öğrenmelerini sağlıyorlar.

Hedef, gençlerin hayata atıldıklarında girişimci olmayı da düşünebilmelerini sağlamak. Ancak toplantılarda bazı liseli gençlerin konuk işadamına, şirketlerinde çalışmak için neler yapabileceklerini sormaları, toplumdaki “girişimcilik korkusu” sorununun derinliğini gösteriyor.

***

TRT’nin Seksenler adlı dizisindeki annenin “SSK’lı bir iş” sevdası, babanın da ikide bir tekrarladığı “icat çıkarma” uyarısı böyle bir sonuç doğuruyor diyebiliriz. O ebeveynler 1980’lerde kaldı demek pek mümkün değil. Hala “devlete sırtını dayayacaksın”, “iş kurmanın zorluklarını biliyor musun” sözlerini büyüklerden duymamak neredeyse imkansız.

Bu durumun farkına varan Genç Girişimciler Kurulu’nun yeni hedefi ebeveynler olmuş durumda… Bahçelievler ve Beyoğlu ilçelerinde belediye başkanlarının da katılımıyla birer toplantı düzenlenmiş bile… Anne ve babalara, çocuklarının girişimci olmalarını desteklemeleri söyleniyor.

***

Mesele, karikatürlerden filmlere, romanlardan türkülere kadar “işadamı” ve “patron” imajının kelimenin gerçek anlamıyla “korkunç” durumu… Bu imajı şöyle özetlemek mümkün: “patron kötü olan her şeyin temsilcisidir”.

Eğer birgün girişimcilik gençlerin hedefleri arasına girebilecekse bu korkunç imajın değişmesiyle olacak. Tabii bir de zenginliğin kötü bir şey olmadığının anlaşılmasıyla yani çok paranın haramsız olabileceğine inanılmasıyla…