Son Newsweek’i doya doya koklayın

newsweek1

Kağıda basılan son Newsweek dergisi 31 Aralık 2012 tarihli olarak fotoğraftaki kapakla yayınlandı. Kapaktaki siyah beyaz fotoğraf medya devi Newsweek’in dev binasını gösteriyor. Kapaktaki tek yazı ise, “Basılan Son Sayımız”…

Newsweek de internete yenildi diye verilmiş haberler. Yenilmek dediysek, “ezilmiş” de denmiyor. En yüksek döneminde 3 milyon olan tiraj kapanmadan önce 1,5 milyonmuş. Yani 1 milyon 500 bin adet tirajı olan dergi kapatılmış.

Neden?

Çünkü Newsweek’i elektronik ortamda takip edenlerin sayısı ayda 15 milyona ulaşmış. Kağıt Newsweek’i satın alanların tam 10 katı…

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Tina Brown, durumu soğuk kanlılıkla değerlendiriyor. Özleyecekleri tek şeyin, baskı öncesi koşuşturma olacağını belirtiyor.

Aslında durum oldukça açık, reklam gelirleri sürekli düşen ve kağıda baskılı yayıncılıkta ısrar eden herkes sorun yaşamaya başladı ya da başlayacak. Geçen yıl Almanya’da da köklü gazetelerden “Frankfurter Rundschau” ve “Financial Times Deutschland” konkordato ilan etmişti.

Geçenlerde İTO’da gerçekleştirilen elektronik yayıncılıkla ilgili toplantıda sektöre matbaa karşısında hattatların durumuna düşmemeleri önerildi. Bu öneriyi dikkate almakta ve elektronik yayıncılıkla ilgili hazırlık yapmakta fayda var. Ne matbaanın işsiz bıraktığı hattatlar, ne de Sanayi Devrimi sırasındaki “makine kırıcıları” olacak olanı durdurabildi.

Netice-i kelam: Kitabı koklayarak okumayı sevdiğini söyleyip, kağıt gazete ve kitapların hep yaşayacağını sananlar son Newsweek’i doya doya koklasın, yeni sayısı çıkmayacak.