Fransa’nın vergi ile imtihanı

GRARD

Fransa’nın sosyalist hükümeti yüzde 75’lere ulaşacak gelir vergisi dolayısıyla binlerce “zengin” Fransız’ı başka ülkelere kaptırmayı sürdürüyor. Ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu Rus vatandaşı olduktan ve pasaportunu bizzat Putin’den aldıktan sonra da konu gündemden düşmüyor.

Fransa şimdi de İsviçre ile arasında 40 yıldır yürürlükte olan çifte vergilendirmenin önlenmesine ilişkin uygulamayı yürürlükten kaldırdı. Bu uygulama yürürlükten kaldırılınca, Fransa’da çalışan veya gelirini Fransa’da kazanan ama ikameti İsviçre’de olduğu için Fransa’ya vergi ödemeyen Fransız vatandaşları bundan böyle ülkelerinde de vergi ödeyecekler.

Fransa bu durumda olan 2 binden fazla milyonerden vergi almayı hedefliyor olabilir, ancak büyük ihtimalle bir önceki paragrafın son cümlesi şöyle olacak:

“Bu uygulama yürürlükten kaldırılınca, Fransa’da çalışan veya gelirini Fransa’da kazanan ama ikameti İsviçre’de olduğu için Fransa’ya vergi ödemeyen Fransız vatandaşları bundan böyle Fransa’da da vergi ödememek için İsviçre vatandaşlığına geçecekler.”