Alman mucizesinin sırrı AR-GE

inovasyon-1

Avrupa’da her ülke ekonomik olarak zorda olmasına rağmen Almanya büyümesini sürdürüyor. Şirketleri gelişiyor, Alman markalarının değeri artıyor, ihracatı hız kesmiyor.

Peki bunun sırrı ne? Alman Bilim Vakfı sözcüsü Andreas Kladroba, sırrın AR-GE olduğunu belirtiyor. Almanya’nın Sesi’ne konuşan Kladroba, 2012 yılında Almanya’daki şirketlerin AR-GE harcamalarının 50 milyar Euro’yu aştığını belirtmiş.

Alman Bilim Vakfı’nın konuyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaşan Andreas Kladroba, AR-GE’nin geleceğe yatırım olduğu ve ihmale gelmeyeceğini şirketlerin anladığının ortaya çıktığını ifade ediyor. 20 bin işletmenin katıldığı araştırma sonuçları, Almanya gibi hammadde fakiri bir ülkenin küresel rekabete ayak uydurabilmesinin inovasyon ve AR-GE yatırımlarına verilen önemle mümkün olduğunu gösteriyor.

AR-GE’ye ağırlık veren sektörlerin ilki otomotiv… AR-GE araştırmalarının yaklaşık üçte birine tekabül eden 16 milyar Euro’yu otomotiv sektörü harcamış. Elektroteknik sektörü 8, makine endüstrisi 5, ilaç sanayi 4, ve kimya sektörü 3 milyar Euro AR-GE harcaması yapmış. Tüm bu sektörlerin en önemli ihracatçılar olması da dikkat çeken önemli bir nokta.

Almanya’da AR-GE birimlerinde çalışan insan sayısının 350 bin olduğunu da aktarmakta fayda var.

Netice-i kelam, gelecek gelmeden, gelecekteki ürünleri piyasaya süren kazanıyor. Arkasından gelenler, taklit edenler ise daha az kazanıyor.