Faksı ona borçluyuz Alexander Bain

AlexanderBain001

1811 yılında Watten, İskoçya’da doğdu. Babası küçük bir çiftçiydi ama ailesi büyüktü. Bain’in bir ikiz kızkardeşi ve toplamda altısı erkek altısı kız oniki kardeşi vardı. Okulda pek başarılı olamayan Alexander Bain bir saatçinin yanına çırak verildi.

Bu sanatı öğrendiğine inandıktan sonra Edinburg’a gitti. 1837 yılında da Londra’ya gitti ve çeşitli işlerde çalıştı. Bir süre Politeknik Enstitüsü’nde derslere de devam eden Bain, Hanover Caddesi’nde kendine ait bir atölye açtı.

1840 yılında kendi buluşlarını geliştirmek için arayıştayken tanıştığı Mechanics Magazine’nin editörü Sir Charles Wheatstone’dan “bu işlerin geleceği yok, zaman harcamamanı öneririm” tavsiyesini aldı. Bu tavsiyeden üç ay sonra Sir Charles Wheatstone, Bain’in icatlarını kendisininmiş gibi Royal Saciety’ye sundu. Alexander Bain daha önce patent aldığı için bu durumdan zarar gören, istifası istenen Sir Charles Wheatstone oldu…

Bu vesileyle icatları için fon da bulan Alexander Bain çalışmalarını geliştirdi. Özellikle elektrikli saat ve faks cihazını ona borçluyuz. Özellikle ölümünden bir asır sonra yaygınlaşan faks cihazı ticaretin gelişmesine önemli katkı sağladı.

Başarılı bir mucit olmasına rağmen yanlış yatırımları nedeniyle son yıllarını yoksulluk içinde geçiren Alexander Bain, kendisine 1873’te bağlanan yıllık 80 Paund’luk geliriyle yaşadı ve 1877’de öldü…