Google kazancını paylaşıyor

Untitled-1

Google dünyanın en büyük markalarından biri. Şirket de dünyanın en değerli şirketlerinden.

Google bu başarıyı nasıl sağladı?

İnsanların ulaşmak istedikleri bilgiye kolayca ulaştırarak…

Peki, ulaşılan bilgiyi Google mı üretiyor?

Koskoca bir, hayır…

Google’ın ulaştırdığı bilgiyi üretenler ne kazanıyor?

Koskoca bir, hiç…

Bu adil mi?

Değil…

Değişmesi mümkün mü?

Evet…

***

Bir süredir Fransa’daki internet siteleri linklerini kullanması karşılığı Google’dan telif istiyorlardı.

Özellikle haber siteleri Google’ın verdiği linklerle ulaşılan bilgiyi kendilerinin ürettiğini, dolayısıyla bu süreçte telif almaları gerektiğini belirtiyorlardı.

Bu istekle ilgili tarafların yaptığı görüşmelere Fransız Hükümeti de dahil olmuş ve Google’la vergi uygulayabileceği uyarısını yapmıştı.

İş sonunda tatlıya bağlanıyor gibi. BBC’nin haberine göre Google, Fransa’daki medya kuruluşlarının internet operasyonlarını geliştirmelerinde kullanılmak üzere 60 milyon Euro büyüklüğünde bir fon yaratmayı kabul ekmiş durumda. Google, Dijital Yayın Yenilik Fonu oluşturmanın yanında bir söz daha verdi ve Fransız basınına arama motorunun platformlarında daha ucuz maliyetle yer verme taahhüdünde bulundu.

Yani Fransız medyası hem Google’ın oluşturduğu fonu kullanarak internet sitelerini geliştirebilecek, hem de daha uygun maliyetle reklamını yayınlayabilecek.

***

Bunun anlamı, içerik “üretenlerin” değil, içeriği “ulaştıranların” kazandığı adil olmayan düzenin kısmen de olsa düzeleceği…

Fransa Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hesabından yayınlanan şu Twit haklı bir gururu yansıtıyor: “Fransa Google’la bu anlaşmaya varmaktan gurur duyuyor, dünyada bir ilk…”

Konunun bizi de ilgilendiren en önemli tarafını ise medya ve iletişim alanlarında raporlar hazırlayan Enders Analysis’ten Ian Maude’nin yaptığı açıklama özetliyor: “Google diğer ülkelerin gazetelerinin de benzer bir şey yapabilmesine kapı açmış görünüyor. Bu diğer yayıncıların kendi müzakerelerini yürütmelerine yol açabilecek bir emsal oluşturuyor…”

Yani Türkiye’deki internet içerik üreticileri de Google ile masaya oturup, ürettikleri içerikten kazandığı paradan haklarını isteyebilirler ve istemelidirler de…