En iyiler de girişimci olmalı…

anayazi-1

İstanbul Ticaret Odası’nın Şubat ayı meclis toplantısına Avusturya Lisesi’nden bir grup öğrenci geldi. Öğrenciler misafir locasından meclis çalışmalarını izledi…

Toplantının sonunda konuşan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şekip Avdagiç, Avusturya Lisesi’nin öğrencilerine seslendi ve “girişimci” olmalarını tavsiye etti. İyi okullarda okuyan parlak gençlerin genellikle yüksek maaşlarla “güvenli” olduklarını düşündükleri bir işte çalışmayı tercih ettiklerini belirten Avdagiç, bu tercihten gençlerin de Türkiye ekonomisinin de çok şey kaybettiğine inandığını söyledi.

***

Gerçekten çok doğru bir tespit… TRT’nin sevilen dizisi “80’ler”in annesinde vücut bulan, “evladımın SSK’lı bir işi olsun” takıntısı başarılı gençlerin “yüksek” maaşla çalışabilecekleri işlere ve genellikle de ilgi duymadıkları alanlara yönelmelerine yol açıyor.

Sonuçta ne oluyor?

Hayatları “garantiye” alınıyor.

Garanti iş…

Garanti gelecek…

Bu taleplerin anormal bir tarafı yok tabii…

Sorun günümüz dünyasında “garanti”nin gerçek olabileceğine inanmakla başlıyor.

Kimsenin işi de geleceği de garantide değil.

“Garanti”nin mümkün olabildiği konumlarda ise kaçınılmaz olarak “düşük” gelir gündeme geliyor.

Hem yüksek gelir, hem de garanti, ancak sürekli kendini geliştiren, rekabet ortamının gereklerini yerine getiren, çok ama çok çalışan, çalıştığı her saniye verdiği emeği aslında kendi için sarf ettiğinin bilincinde olanlar için mümkün.

Yani aslında bir “girişimci” gibi çalışanlar için…

***

Okuyamadığı için seyyar satıcılık ve pazarlarda açtığı tezgâhlarla iş hayatına atılmış, sonra da sattığı malları ürettirmeye başlamış bir tanıdığım var. Zamanla işleri büyütüp kendi üretim tesisini açıp kısa sürede de bir fabrikaya dönüştürmüş. En sonunda da ilk gençliğinde annesinin kendisine örnek gösterdiği, en iyi okullarda okuyan, mahallenin çalışkan gençlerini işe almış.

***

Başarılı gençler, lisede “sayısala”, üniversitede “mühendisliğe”, iş hayatında da “maaşlı” işlere mahkûm olmamalı.

En iyiler daha iyi girişimci olur…

Kendi kanatlarıyla uçmak isteyenleri en azından engellemeyelim.