Kırmızı Bayrak Yasası’ndan sürücüsüz otomobile…

anayazi-1

Geçenlerde İngiltere’de başlayan sürücüsüz otomobil testlerinin bana ilk hatırlattığı Kırmızı Bayrak Yasası oldu.

Kırmızı Bayrak Yasası, otomobilin emekleme döneminde İngiltere’de uygulanan ilginç bir yasaydı. Otomobilin İngiltere’de geç gelişmesinin en önemli nedeni olarak kabul edilen bu yasaya göre, hareket halinde bulunan her otomobilin önünde, elinde kırmızı bir bayrak taşıyan bir kişi yürüyerek yoldaki süvarileri ve atlı araba sürücülerini uyarmak zorundaydı. Yani İngiltere’deki en hızlı otomobil bile en çok bir yaya hızında gidebilirdi.

Bu acayip yasaya karşı kurulan otomobil derneklerinin sıkı çalışması sonuç vermesiyle Kırmızı Bayrak Yasası 1876’da yürürlükten kaldırıldı.

Sonra?

Sonrası, yasanın etkisiyle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göre oldukça geri kalmış olan otomobil endüstrisi İngiltere’de de gelişmeye başladı. İrili ufaklı otomobil üreticisi atölyelerin sayısı 150’yi aştı. I.  Dünya Savaşı ve sonrasında sektörün öne çıkan aktörleri ayakta kaldı ve üretici sayısı 20’lere geriledi. Artık pek kalmasa da 20. yüzyıl boyunca otomobilde bir İngiliz tarzından söz edildi.

***

Bugün ise İngiltere yollarında içinde sürücüsü bile bulunmayan bir araç seyrediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaleti başta olmak üzere bazı eyaletlerinde kullanımı yasal hale gelen “sürücüsüz otomobil” İngiltere’ye ulaştı.

Sürücüsüz otomobilin Amerika’daki örneği Google’ın navigasyon sistemiyle çalışan Toyota Prius model araç, 224 bin kilometrelik test sürüşü süresince sadece küçük bir kazaya karıştı.

İngiltere’de gerçekleştirilen test ise Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği bir sistemi taşıyor. Sistem uçaklardaki otomatik pilot mantığıyla çalışıyor ve basit bir tablet bilgisayar ile kumandası mümkün. Bu arada sistemin otomobil fiyatına getirdiği ek maliyet ise 12 bin lira.

***

Birçok otomobil markası konuyla ilgili çalışıyor ve muhtemelen bu teknoloji birkaç yıl içinde seri üretimde kullanılmaya başlayacak. Mercedes, BMW, Volvo, Ford, Lexus gibi markalar konuyla ilgili çalışmalarını hızlandırıyorlar.

Şimdilik bu araçların ortak özelliği, sürücüsüz olarak yavaş seyredecek olmaları. Ancak Çin’de yapılan bir denemede iki Hongqi HQ3 model araç yarıştırıldı.

Sonuçta; zaten bir süredir bilimkurgu tadında yaşadığımız dünyamız daha da şenlenecek gibi…