Boş zamanını boş geçiremeyenlerden bir demet

yazi-1

Geçen hafta yayınlanan boş zaman katliamlarıyla ilgili yazıya gelen tepkiler bir devam yazıyı gerektirdi.

Yazıda da öngördüğüm gibi gelen birkaç tepki, idrak yüzdesini, daha doğrusu bindesini gösterdi. Çok az insan harcadığı hayatının farkına varıp, ne yapabilirim diye sormaya başlayabiliyor.

Örnek olsun diye bir adamın hayatından bahsetmek istiyorum. Belki adını duymuşsunuzdur,  Johan Vandewalle… 35 dil bilen adam olarak biliniyor. Bundan 5 yıl önce de 3. Türkçe Olimpiyatları’na katıldı ve Ali Şir Nevai Türk Diline Hizmet Ödülü aldı. Johan Vandewalle tam 35 dil ve lehçe biliyor.

Merak edenler için dilleri sıralayalım: Felemenkçe, Danca, Latince, İngilizce, Almanca, Farsça, Çağdaş Arapça, Rusça, Osmanlıca, Klasik Arapça, Eski Slavca, Türkiye Türkçesi, Özbek, Kazak, Kırgız, Türkmen, Azeri, Uygur, Tatar, Başkurt, Tuva, Orhon, Eski Uygur, Kuman ve Çağatay Türkçeleri, Mısır ve Fas Arapçası, İtalyanca, Arnavutça, Yunanca, Hintçe, Urduca, Fince, Gaelic, Japonca, Svahili ve Sırpça… Aslında bunlar sayılınca 37 adet yapıyor. Demek ki “35 dil bilen adam” kendini geliştirmeyi sürdürüyor ve yeni diller öğreniyor.

Artık bir dil bilimci olan Johan Vandewalle’nin bizim konumuzla ilgisi, aslında bir inşaat mühendisi olması ve dil öğrenmeye bir “boş zaman etkinliği” olarak başlamış olması.

Johan Vandewalle hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu link incelenebilir: http://www.cie.ugent.be/CIE2/vdwallecveng.htm

***

Bir başka örnek Mehmet Kuşman. İlkokul mezunu bir kazı alanı bekçisi. Tamamen kendi çabasıyla ve boş zamanlarında çalışarak, ölü bir dil olan Urartu çivi yazısını okumayı öğrenmiş. Bu dili okumayı bilen dünyada sadece 38 kişi var. Emekli bekçi Mehmet Kuşman, 37’si bilimadamı olan 38 kişiden biri. Diğer özelliği ise dünyada sadece o taşıyor: Mehmet Kuşman Urartu çivi yazısı yazan dünyadaki tek insan…

Mehmet Kuşman hakkında ayrıntılı bilgi ise kendine özel web sitesinde: http://www.mehmetkusman.com/index.html

***

Son olarak Bill Gates ve Paul Allen’in okul yıllarında boş zamanlarını bilgisayar programlayarak değerlendirdiklerini söyleyelim de boşa harcanan zamanın önemi anlaşılsın.