Genç Edisonlar Çağı

anayazi1

Geçenlerde Avusturyalı müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart ile ilgili bir belgeselde, orta yaşı biraz geçmiş bir müzikolog profesörden şu sözleri duydum, “Onun beş yaşındayken yazdığı herhangi bir eseri kalitesinde birşeyler üretebilmek için kalan ömrümün tamamını verirdim.”

35 yıllık kısa hayatına, birbirinden değerli ve eşsiz 626 eser sığdıran Mozart gibi bir yeteneğin günümüzde ortaya çıkmasının ne kadar zor olduğunu hiç düşündünüz mü? Özellikle çok erken yaşlardaki müzik yeteneklerini engelleyen ne çok şey var günümüzde: Yoğun ders programı, televizyon, ebeveynlerin ikisinin de çalışması, sosyal medya, bilgisayar oyunları ve saire.

Aynı engeller çocukların farklı alanlarda gelişmesini de sağlıyor gibi. Son zamanlarda “genç yaşında zengin olmuş” kişilerle ilgili haberler çoğaldı. Buradaki önemli ayrıntı, “kendi zengin olmuş” gençlerden söz edilmesi…

Yani miras değil alınteri.

Daha doğrusu beyin teri…

Çünkü bu gençlerin hepsi icatlarıyla zengin oluyorlar. Hemen hepsi bilişim sektörü için geliştirdikleri bir yenilik veya programla zengin olmuşlar.

Bu kuşağın öncüsü Bill Gates… 1970’lerde henüz lise yıllarında bilgisayar için programlar yazmaya başlayan ve sonrasında bilgisayarın yaygınlaşmasında en büyük paya sahip olan genç…

Ondan sonra sözü edilecek en önemli kişi, şüphesiz Steve Jobs… Dahi arkadaşı Steve Wozniak ile ürettiği Macintosh modeli ile bilgisayarda, I-Phone ile iletişimde devrim yapan adam. O da çok genç yaşlarda ve sadece dehasıyla inanılmaz bir servetin sahibi oldu.

İnternette kitap satmayı akıl edip Amazon.com sitesini kurarak e-ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan ve bu arada da milyarder olan Jeff Bezos da başarısını çok genç yaşlarda sağladı.

Bir nevi okul içi çöpçatan sitesi olarak başlayan Facebook ile dünyadaki her 10 kişiden birinin üye olduğu inanılmaz bir sosyal ağ oluşturan Mark Zuckerberg yaptıkları sayesinde zengin olduğunda henüz 20 yaşındaydı.

Bu liste uzar gider. Ancak son günlerin en popüler ismi Nick D’Aloisio… İngiltere’de yaşayan bu dahi genç 15 yaşındayken ödevlerini yapmak için geliştirdiği bir yazılımı, geçenlerde Yahoo’ya milyonlarca dolara sattı… Yahoo, Summly adlı yazılımı kendi arama sistemini geliştirmek üzere almış. Bugün 17 yaşında olan Nick D’Aloisio da büyük bir servetin sahibi olmuş. Rakam açıklanmasa da Financial Times gazetesi ile Reuters haber ajansı 30 milyon dolardan söz ediyor. Bu arada Yahoo genç mucidi üst düzey bir pozisyonda işe de almış.

Tüm bu gençlerin bilişim sektöründe başarılı olmaları da yeniliğe yenilerin daha kolay uyum sağlamalarıyla açıklanabilir ancak. Yeni şeylere uyum sağlamak için eskileri unutmak uzun sürüyor…

19. yüzyılda trenlerde gazete satarak hayata atılan ve eğitimsiz olmasına rağmen 1000’den fazla icadına patent alan Edison gibi mucit ve müteşebbisler yetişmesi için bu çağ daha uygun galiba.

Sosyal medyada popüler, gerçek hayatta asosyal,

Okuma yazmayı ekrandan öğrenen,

Bilgisayar başındayken uyumayı bile unutan,

Akıllı telefonu vücudunun bir uzvu gibi kullanan,

Hayattaki sorunları çözmek için “geri al” tuşu arayan bir kuşak bu…