Hibrit tohumun babası Roswell Garst

roswell-garst2

Adı Roswell Garst olsa da Bob olarak tanınır. 1898 yılında çiftçi bir babanın, çiftçi olması beklenen bir oğlu olarak doğar. 1920’li yıllarda geliştirdiği hibrit mısır tohumlarını 1930’lu yıllarda yaygınlaştırmayı başarır. 1930’ların ağır ekonomik kriz şartlarında normal tohumdan çok daha pahalı olan hibrit tohumları satmayı başaramaz. Umutsuzluğa kapılsa da sonunda bir çıkış yolu bulur. Zaten normal tohum almakta bile zorlanan çiftçilere tohumları mahsulden pay almak karşılığı ücretsiz verir. Sonuçta hem hibrit tohumların yüksek verimi kanıtlanır hem de Garst zengin olur.

Charley Thomas ile Iowa Coon Rapids’te 1931 yılında kurdukları şirket kısa sürede büyür. Garst and Thomas Hi-Bred Corn Company (Garst ve Thomas Hibrit Mısır Şirketi) olarak kurulan firmanın adı 1983 yılında Garst Seed Company (Garst Tohum Şirketi) olarak değiştirilecektir… Kısa sürede dünyanın en büyük tohum şirketlerinden birinin sahibi olan “Bob”, takım elbiselerle gezen bir zenginden çok çiftçi gibi yaşamayı ve giyinmeyi sürdürdü.

Özellikle modern tarım yöntemlerinin yaygınlaşması için ABD dışında da çalışmalar yaptı. Almanya ve Fransa gibi sanayileşmiş batı ülkelerinin yanında, Şili gibi gelişmemiş ülkeler ile Macaristan ve Sovyetler Birliği gibi “Demirperde” ülkelerinde de bulundu, tarım yöntemlerini tanıttı.

1953 ile 1964 yılları arasında, yani Soğuk Savaş döneminin en hareketli yıllarında SSCB Genel Sekreteri olan Nikita Kruşçev’in Coon Rapids’teki çiftliğini ziyareti o dönem büyük olay oldu. Bu gezileri ve Kruşçev’le olan ilişkisi ABD ile SSCB arasındaki buzların nispeten erimesine yardımcı oldu. Roswell Garst, kendi ifadesiyle, sadece bir tarımcı değil, aynı zamanda Soğuk Savaş sırasında barışı teşvik eden bir iyi niyet elçisiydi…

1977 yılındaki ölümünden sonra korunan ünlü çiftliği 2009 yılında ulusal tarihi bölge olarak tescil edildi.