Karikatürlerdeki Tarih

cuma-tatili

Hafta tatili artık Cuma değil

1935 yılının 27 Mayıs günü toplanan TBMM’de alınan bir kararla, o güne kadar Cuma günü olan hafta tatili Pazar gününe alındı. Ertesi günü yayınlanan Cumhuriyet gazetesi, dönemin henüz oturmamış yazım kurallarıyla, haberi şöyle aktarır:

Dünkü Kamutayda (yani TBMM Genel Kurulunun o zamanki adı) hafta tatili Pazar günü olarak kabul edildi. Resmi daireler cumartesi öğleden sonra pazartesi günü sabahına kadar 35 saat kapalı, dükkânlar cumartesi akşamına kadar açık kalacaklardır.”

Haberde ilgili kanunun açıkladığı o dönemki bayramlar ile ilgili de ayrıntılı bilgi var:

Bu kanun layihasına nazaran, ulusal bayram yalnız cumhuriyetin ilan edildiği 29 ilkteşrin günüdür. Türkiye içinde ve dışında devlet adına yalnız o gün tören yapılır. Bayram 28 ilk teşrin öğleden sonra başlamak üzere 29 ve 30 günleri devam eder. Genel tatil günleri de şunlardır: 30 ağustos zafer bayramı, 23 nisan ulusal egemenlik bayramı, 1 mayıs bahar bayramı, üç gün şeker ve dört gün kurban bayramları. İkincikanunun birinci günü yılbaşı günüdür. Hafta tatili Pazar günüdür.”

24 Ocak 1924 tarihli Akbaba dergisinde yayınlanan bu karikatürden anlaşıldığına göre Cuma günleri yapılan hafta tatiline ticaret erbabı tarafından pek uyulamıyormuş.

1935’ten 39 yıl sonra 30 Mayıs 1974’te ise Cumartesi günü de tam gün tatil olacaktı…

 

Karikatür yazısı:

Cuma tatili…

Tabelalarda: “Türk Helvacısı”, “Milli Bakkaliye”

Kepenklerde: “Dükkânımız bugün kapalıdır”, “Cuma münasebetiyle…”